Wyboru do Landtagu w Turyngii
W Saksonii i Turyngii wybrano nowe władze lokalne. W Turyngii AfD (Alternative für Deutschland – Alternatywa dla Niemiec) po raz pierwszy zdobyła najwięcej głosów w wyborach do landtagu w Niemczech.
Partia Björna Höcke uzyskała po przeliczeniu wszystkich okręgów wyborczych 32,8 procent poparcia, jak podała na swojej stronie internetowej Biuro Wyborcze. Wyprzedziła CDU (Christlich Demokratische Union Deutschlands – Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna), która uzyskała 23,6 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazła się nowo utworzona koalicja Sahry Wagenknecht (BSW), która uzyskała 15,8 procent, co oznacza, że lewica (13,1 procent) znalazła się na czwartym miejscu. SPD (Sozialdemokratische Partei Deutschlands – Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) uzyskała 6,1% głosów i ostatnie miejsce w parlamencie. W nim zabraknie Zielonych, którzy uzyskali tylko 3,2%. Frekwencja wyborcza wyniosła 73,6 procent.
Wybory do Landtagu w Saksonii
W Saksonii CDU okazała się najsilniejszą partią z 31,9% poparcia. Po przeliczeniach wszystkich okręgów wyborczych wyprzedziła AfD, która uzyskała 30,6 proc. głosów. Sojusz Sahra Wagenknecht (BSW) po raz pierwszy wystartował w wyborach do Landtagu, uzyskując 11,8%. Jest trzecią co do wielkości frakcją w parlamencie Saksonii. SPD uzyskała 7,3 proc. głosów, a Zieloni 5,1 proc. Lewica spadła do 4,5%, ale udało jej się wrócić do Landtagu, zdobywając dwa bezpośrednie mandaty.
Możliwe koalicje
Saksonia i Turyngia stoją obecnie przed trudnymi negocjacjami koalicyjnymi: w Turyngii wyłania się szczególnie skomplikowany proces tworzenia rządu. Wszystkie pozostałe partie odrzuciły koalicję z AfD, która w Niemczech została uznana za „skrajną prawicę”. Mimo to jest najpotężniejszą siłą polityczną w nowym Landtagu. Matematycznie większość bez AfD byłaby więc możliwa tylko z CDU, BSW, SPD i lewicą.
Dotychczasowy premier Bodo Ramelow wszedł do Landtagu jako jedyny czołowy kandydat z bezpośrednim mandatem i obiecał szefowi CDU Mario Voigtowi pomoc w utworzeniu stabilnego rządu. Jednak CDU ma obecnie zakaz współpracy z lewicą, co potwierdził wieczorem sekretarz generalny CDU Carsten Linnemann.
W Saksonii CDU jest najsilniejszą partią, ale utworzenie koalicji jest możliwe tylko z udziałem partii BSW Sahry Wagenknecht.
W Saksonii frekwencja wyborcza wyniosła 74,4% i była najwyższa w historii w wyborach do Landtagu. Frekwencja wyborcza w Turyngii wyniosła 73,6 proc. i była znacznie wyższa niż w 2019 r. (64,9 proc.). Krajowa Komisja Wyborcza ustali ostateczny wynik 12 września.
Źródło: t-online