W związku z sytuacją na Ukrainie i zagrożeniem eskalacji konfliktu, Federalny Urząd Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof (niem. Bundesamt für Bevölkerungsschutz und Katastrophenhilfe – BBK) oraz regionalna ministerstwa spraw wewnętrznych chcą utworzyć więcej schronów w Niemczech.
Rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział, że na ten moment celem jest opracowanie kluczowych punktów do koncepcji schronienia dla ludności, po czym dodał, że proces „zajmie jeszcze trochę czasu”.
Według rzecznika ministerstwa celem jest systematyczne rejestrowanie, które obiekty nadają się na pomieszczenia ewakuacyjne i schrony. Wymienił na przykład parkingi podziemne, stacje metra i piwnice. Zarówno budynki publiczne, jak i pomieszczenia prywatne mają być odpowiednio wyposażone. „Chodzi o to, że te przestrzenie muszą być szybko dostępne dla ludzi”, innymi słowy obywatele powinni być w stanie znaleźć najszybszą drogę do schronu za pomocą telefonu komórkowego.
Zgodnie z informacją przekazaną przez BBK, a cytowaną przez portal gazety Spiegel, pod koniec czerwca na konferencji ministrów spraw wewnętrznych uzgodniono główne założenia koncepcji. W tym celu władze powołały wspólną grupę roboczą. Podstawą jest opracowany przez rząd federalny w 2023 roku „Całkowity scenariusz realizacji koncepcji obrony cywilnej”. W szczególności chodzi teraz o „powierzchniowe” tworzenie schronów, wyjaśnił BBK. W perspektywie krótkoterminowej należy w szczególności wykorzystać piwnice.
Według rzecznika ministerstwa obecnie w Niemczech dostępnych jest tylko 579 bunkrów. Niemieckie służby szacują, że może się w nich schronić około 480 tysięcy osób.
Dla przypomnienia – zgodnie z informacjami przestawionymi przez Statista.de – w Niemczech mieszka obecnie ponad 83 mln osób.
Źródła: BBK; Spiegel; Statista