Krytyka pojawiła się z wielu stron

Niemiecki polityk o zaostrzonych kontrolach na granicach – „Sąsiedzi w końcu to zaakceptują” 

Markus Söder, kontrole graniczne, kontrole na granicy, kontrole graniczne w niemczech, kontrole na granicach niemiec, kontrole na granicach w niemczech, kontrole graniczne niemcy, niemcy, aktualności, aktualności niemcy,
Zdjęcie: pixabay
Niemieckie służby od kilku dni prowadzą zaostrzone kontrole graniczne, które zbiegły się z zaprzysiężeniem nowego rządu. Gabinet Friedricha Merza niemal natychmiast zmienił prawo, co skutkuje m. in. zawracaniem osób ubiegających się o azyl.  Zaostrzenie polityki migracyjnej krytykuje rodzima scena polityczna, ale także przez kraje sąsiadujące z Niemcami. Pojawiają się wątpliwości, czy działania nowej koalicji są zgodne z prawem UE.

W wywiadzie dla gazety Bild Markus Söder powiedział, że rozumie „iż jeden lub dwóch europejskich partnerów będzie początkowo sceptycznie nastawionych”. Jest jednak przekonany, że „nasi europejscy sąsiedzi w końcu to zaakceptują” – mowa oczywiście o zaostrzonych kontrolach granicznych, które mają ograniczyć napływ migrantów do RFN.

Niemcy postawiły się w „szczególnej sytuacji”, przyjmując wielu migrantów. I to „nawet jeśli nie musimy tego robić zgodnie z europejskim systemem prawnym”, podkreślił Söder. W kwestii migracji przez wiele lat panował „europejski nieład”, dodał. Lider CSU wyraźnie opowiada się za zaostrzeniem kontroli granicznych. Niemcy chcą teraz jak najszybciej omówić „szczegóły” ze swoimi europejskimi partnerami. 

19 niedoszłych azylantów

Zaostrzone kontrole graniczne służby przeprowadzają na polecenie nowego federalnego ministra spraw wewnętrznych, Alexandra Dobrindta. 

Według doniesień medialnych, 19 uchodźców zostało zawróconych na granicy Niemiec w ciągu dwóch dni – w czwartek i piątek – pomimo ubiegania się o azyl. W czterech przypadkach osoby ubiegające się o azyl mogły wjechać do kraju ze względu na obowiązujące wyjątki. 

Według policji federalnej w ciągu dwóch dni zarejestrowano łącznie 365 nieautoryzowanych wjazdów, a służby zawróciły 286 migrantów. Głównymi powodami odrzucenia wniosku były brak wizy, brak lub sfałszowane dokumenty, lub zakazy wjazdu. 

Niemieckie kontrole graniczne naruszają unijne prawo?

Zaostrzone kontrole i odmowy dotyczące azylu ostro skrytykowali Zieloni i Lewica – ale także koalicyjny partner CDU/CSU, SPD. Główny argument? Wątpliwości co do sytuacji prawnej.

Zieloni potępili „ogólne kontrole graniczne i ogólne odsyłanie” jako naruszenie prawa Unii Europejskiej. SPD ostrzegła, że taki krok może zostać podjęty tylko w porozumieniu z krajami sąsiadującymi z Niemcami. 

Niemiecka prasa jako przykład przywołuje szefa polskiego rządu. Donald Tusk oskarżył nowy niemiecki rząd o podważanie systemu strefy Schengen, tj. zasady swobodnego podróżowania bez kontroli na wewnętrznych granicach UE. 

Kanclerz federalny Friedrich Merz próbował odpierać te zarzuty podczas swojej inauguracyjnej wizyty w Brukseli. Powiedział, że „Niemcy nie będą działać same” i że kontrole graniczne będą podobne do tych podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2024 r. Wyraźnie zaprzeczyły temu związki zawodowe policji.

Krytycznie o sytuacji na granicy wypowiadają się również austriaccy politycy, którzy wielokrotnie zapowiadali, że „Austria nie będzie przyjmować zawróconych migrantów”.

Związek zawodowy alarmuje o niedoborach kadrowych

Związek zawodowy niemieckich policjantów po raz kolejny wskazał na problem wykraczający poza wątpliwości prawne. Zwiększone obciążenie pracą wynikające z zaostrzonych kontroli granicznych, które będą wymagały znacznie większej liczby pracowników. 

„Ze względu na nowy kierunek, który obrał rząd federalny, musimy realistycznie spojrzeć na to, co nasi koledzy mogą zrobić i jakie są rzeczywiste wymagania kadrowe”, powiedział regionalny szef związku w Dolnej Saksonii, Kevin Komolka, w wywiadzie dla NDR.

Komolka zwrócił uwagę, że urzędnicy administracyjni krajowego organu przyjmującego są odpowiedzialni za deportacje. Jest ich jednak zbyt mało, dlatego deportacje są możliwe tylko przy pomocy policji. „I tu osiągamy nasze granice, jeśli policja ma również wypełniać te zadania na dużą skalę”, ostrzegł szef związku. 

Jednak pomimo trwającej debaty na temat zaostrzenia kontroli granicznych, lider CSU Söder postrzega je jako „mocny początek”. Co więcej, władze nie zamierzają na kontrolach poprzestać i już planują kolejne kroki – loty z Afganistanu mają zostać wstrzymane, prawo dotyczące obywatelstwa zreformowane przez poprzednią koalicję ma zostać ponownie zmienione, a deportacje do tak zwanych bezpiecznych krajów pochodzenia mają zostać zintensyfikowane. Są to rzeczy, które zasadniczo określono w umowie koalicyjnej między CDU, CSU i SPD.

Źródło: tagesschau

Zdjęcie: pixabay

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!