Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Mniej pieniędzy na energooszczędne domy

Niemiecki rząd obcina fundusze na renowację budynków

stary grzejnik, ogrzewanie, wymiana ogrzewania
Foto: Freepik
Oprócz budżetu na nadchodzący rok, niemiecki gabinet sfinalizował również budżet Funduszu Klimatycznego i Transformacji. Krytycy uważają ten plan za mało ambitny.

Niemiecki rząd znacznie zmniejszy w nadchodzącym roku kwotę finansowania na promowanie efektywności energetycznej w budynkach i instalacji pomp ciepła. Jak donosi gazeta „Bild”, powołując się na rządowy projekt budżetu federalnego na 2025 rok, odpowiedni Fundusz Klimatu i Transformacji (niem. Klima- und Transformationsfond – KTF) będzie miał do dyspozycji 14,35 mld euro. Jest to łącznie o 2,4 mld euro mniej niż w 2024 roku.

Dotacje dla przedsiębiorstw energochłonnych również będą mniejsze. W związku z tym udostępniona kwota zmniejszy się o 600 milionów euro do 3,3 mld euro. Rzecznik ds. polityki energetycznej grupy parlamentarnej CDU/CSU, Mark Helferich, ostrzega przed przedwczesnym wstrzymaniem dotacji. „Albo koalicja uważa, że ludzie nie uczestniczą już w wymianie ogrzewania i transformacji cieplnej. Albo istnieje groźba zamrożenia finansowania w ciągu roku, jeśli fundusze nie będą już wystarczające. Mieliśmy już z tym do czynienia, na przykład w przypadku zamrożenia finansowania samochodów elektrycznych”.

Habeck obiecuje finansowanie bez kompromisów

Rzecznik federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka odrzucił te ostrzeżenia. Finansowanie budynków i firm będzie kontynuowane w przyszłym roku bez żadnych cięć, powiedział rzecznik gazecie Bild. Habeck obiecał to również w zeszłym tygodniu. Politycy budżetowi z koalicji wskazali również, że KTF nigdy nie wykorzysta wszystkich puli funduszy, aby w razie potrzeby można je było ponownie przydzielić.

W nadchodzącym roku z Funduszu Klimatycznego i Transformacji (KTF) ma zostać przekazanych łącznie około 14,4 mld euro na promowanie energooszczędnych budynków. Program „Federalna promocja energooszczędnych budynków”, który wspiera również prywatne konwersje na przyjazne dla klimatu systemy grzewcze, jest największym programem finansowania funduszu. Sam w sobie stanowi prawie połowę całkowitych wydatków funduszu w wysokości 34,5 mld euro. Wynika to z planu biznesowego na rok 2025. Został on zatwierdzony przez rząd w drodze uchwały. Wraz z innymi programami finansowania, dla sektora budowlanego dostępnych jest 15,9 mld euro.

Po dotacjach na budynki, mikroelektronika jest największą pozycją z około 5 miliardami euro. Miliardowe dotacje dla nowych fabryk chipów w Dreźnie i Magdeburgu finansują się między innymi z tych funduszy. 

3,3 mld euro przeznaczono natomiast na odciążenie przedsiębiorstw energochłonnych. Łącznie 3,4 mld euro przeznaczono na promowanie mobilności przyjaznej dla klimatu. W tym około 1,6 mld euro na rozbudowę infrastruktury ładowania. Około 2,6 mld euro przeznaczono na gospodarkę wodorową, a około 1,5 mld euro na transformację przemysłu.

Niemiecki rząd zakłada przychody w łącznej wysokości 25,5 mld euro, z czego większość (22,2 mld euro) pochodzi z handlu emisjami i cen CO2. Podobnie jak w przypadku budżetu federalnego, zakłada się, że część środków budżetowych w łącznej wysokości 9 mld euro nie zostanie wykorzystana (tzw. globalne niewykorzystanie środków). 

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.