Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowe oblicze austriackiego parlamentu

 

Tego jeszcze nie było - to określenie pasuje, jak żadne inne do członków parlamentu, który wczoraj oficjalnie zainaugurował swoją kadencję. Kadencję, która z wielu względów powinna być niezwykle ciekawa, interesująca. Dlaczego?

W Polsce zawrotną karierę zrobiło hasło “dobra zmiana”, a w Austrii do tego miana mogłoby śmiało pretendować “ekstremalna zmiana”. Nowy parlament to nie tylko nowy podział włądzy, ale także inna struktura wiekowa a nawet celebryci w poselskich ławach.

W sumie skład austriackiego parlamentu zmieni się aż w 47%, bowiem lud będzie reprezentować aż 86 parlamentarnych debiutantów. To niesie za sobą oczywiście zmianę pokoleniową. Każda z frakcji, które pokonały próg wyborczy może się pochwalić posłem, którego wiek nie przekracza 30 lat. Najmłodszą parlamentarzystką jest Claudia Plakolm z ÖVP, która ma zaledwie 22 lata. Z kolei najstarszą jest urodzona w 1946 roku Irmgard Griss, która mogłaby być babcią Claudii Plakolm! Griss nie będzie jednak jedyną seniorką, bowiem nie zabraknie również politycznych wyjadaczy, po 60 roku życia.

Starcie dwóch generacji to wierzchołek góry lodowej. Obserwatorzy sceny politycznej są bowiem niezwykle ciekawi tego, jak w roli partii opozycyjnej poradzi sobie SPÖ, która wypadła z rządowego obiegu na rzecz FPÖ. Z drugiej strony oczy komentatorów będą także skierowane na partię Heinza-Christiana Strache, która wraca do koalicji rządzącej po raz pierwszy od 2006 roku.

Swoją cegiełkę do nowego oblicza austriackiego parlamentu dołożą również znane osoby z poza polityki. W poselskiej ławie zasiądzie m.in. była tyczkarka Kira Grünberg, dyrektorka wiedeńskiego Opernballu Maria Großbauer czy znany austriacki matematyk Rudolf Taschner.

Pierwsza sesja już zapisała się historii, bowiem przy głosowaniu na przewodniczącego Rady Narodowej kandydatka ÖVP Elisabeth Köstinger otrzymała zaledwie 67% głosów (nie poparło jej m.in. SPÖ) – najmniej w historii tego stanowiska. W rewanżu Doris Bures z SPÖ otrzymała 66% głosów (nie zyskała poparcia wszystkich posłów ÖVP) zostając drugą przewodniczącą Rady Narodowej. Trzecim przewodniczącym mianowano Norberta Hofera z FPÖ, który otrzymał 83% głosów. Taki obrót spraw wyraźnie wskazuje, że niedawne wewnątrzkoalicyjne konflikty między socjaldemokratami i ludowcami nie poszły w zapomnienie.

Nie ulega więc wątpliwości, że nowe oblicze austriackiego parlamentu zapowiada się wyjątkowo interesująco.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!