Obowiązkowe testy i kwarantanna w Polsce
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w Dzienniku Ustaw z 29 marca pod pozycją 574 opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie reguluje kwestie przedłożenia testu oraz obowiązku odbycia kwarantanny przez osoby podróżujące do Polski.
W myśl nowych przepisów:
- Osoby wracające do Polski podlegają kwarantannie (10 dni),
- Ze wspomnianej kwarantanny mogą zostać zwolnione po okazaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa,
- Test musi zostać wykonany nie później niż na 48 godzin przed przekroczeniem granicy,
- Służby graniczne honorują testy PCR oraz antygenowe,
- Podróżni, którym nałożono kwarantannę w Polsce, mogą uzyskać zwolnienie z niej poprzez wykonanie testu na koronawirusa, którego wynik okaże się negatywny.
Nowe zasady mają zastosowanie niezależnie od formy transportu, z którego pomocą podróżni przekraczają granicę. Tym samym dotyczą transportu zbiorowego, indywidualnego oraz osób, które granicę przekraczają pieszo.
Uwaga! Osoby już zaszczepione na koronawirusa są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny. O zwolnieniu z obowiązkowej izolacji decyduje zaświadczenie i przyjęciu szczepionki, która dostała dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
Wyżej wymienione przepisy, dotyczą osób wracających do Polski z krajów strefy Schengen. Dla osób powracających spoza strefy Schengen obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy.
Do Niemiec, Austrii i Szwajcarii Polacy również jadą z testem
Niemcy przed kilkoma dniami zakwalifikowali Polskę jako kraj z wysoką zachorowalnością, co wiąże się m.in. z konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa już w momencie przekraczania granicy (badanie nie może być wykonane później niż na 48 godzin przed planowanym przyjazdem do Niemiec). W zależności od celu podróży w Niemczech mogą obowiązywać różne regulacje odnośnie długości oraz możliwości skrócenia lub zwolnienia z kwarantanny (przepisy te są regulowane przez każdy z landów).
Od 22 marca Polska znajduje się również na liście obszarów ryzyka, którą publikuje Szwajcarski Urząd ds. Zdrowia. W związku z tym osoby podróżujące z Polski muszą przed przyjazdem do Szwajcarii zarejestrować się za pomocą elektronicznego formularza, w momencie wjazdu posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa (test PCR wykonany na próbce pobranej w ciągu ostatnich 72 godzin), a po przyjeździe zgłosić w ciągu 48 godzin swój przyjazd władzom kantonalnym i poddać się kwarantannie.
Osoby jadące z kolei do Austrii muszą mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie potwierdzające negatywny wynik testu lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Austria, podobnie jak zresztą Polska, honoruje testy antygenowe oraz PCR. Wyniki muszą mieć formę pisemną i być sporządzone w języku niemieckim lub angielskim. Przyjazd do Austrii również musi zostać poprzedzony elektroniczną rejestracją. W zakresie kwarantanny, obowiązkowa izolacja trwa 10 dni. Z kwarantanny są zwolnione osoby jadące do pracy, podróżujące ze względów rodzinnych oraz uczące się w Austrii.