„Jest to szczególnie godne uwagi w odniesieniu do sytuacji mieszkańców Ukrainy na rynku pracy, ponieważ zostali oni w pełni uwzględnieni w statystykach rynku pracy w 2023 roku” – poinformował na przełomie roku minister pracy i gospodarki Martin Kocher. „Dynamika rynku pracy spowodowana przesiedleńcami z Ukrainy nie została w pełni uwzględniona w prognozach. W rezultacie bezrobocie statystycznie wzrosło, ale jednocześnie liczba Ukraińców zatrudnionych zależnie na austriackim rynku pracy wzrosła z około 13.500 na początku roku do około 17.000 w 2023 roku”.
„Podstawowe zabezpieczenie bytu to zepsuty system”
A co z obywatelami Ukrainy w Austrii, którzy nie pracują? Ich sytuacja jest dramatyczna, jak pokazuje nowe oświadczenie. Pochodzi ono od Tanji Maier ze stowarzyszenia Cards for Ukraine, które finansuje bony żywnościowe o wartości 50 euro dla ukraińskich rodzin uchodźców żyjących w Austrii z prywatnych darowizn. „Podstawowe zabezpieczenie bytu to zepsuty system”, mówi Maier. Zgodnie z tym, ukraińscy uchodźcy otrzymywaliby 260 euro miesięcznie plus 145 euro na dziecko – za które musieliby przeżyć. Stowarzyszeniu udało się zorganizować kilkaset tysięcy euro w bonach żywnościowych – bez nich przetrwanie byłoby trudne lub niemożliwe.
Podstawowa dieta wynosi 260 euro na osobę miesięcznie dla dorosłych i 145 euro dla małoletnich – w przypadku zakwaterowania zorganizowanego i wynajętego przez daną osobę bez opieki ze strony dostawcy zakwaterowania. Jeśli uchodźcy są zakwaterowani w nadzorowanych miejscach zakwaterowania, rodzaj wyżywienia robi różnicę. Jeśli są w pełni wyżywieni (trzy posiłki dziennie), otrzymują 40 euro kieszonkowego miesięcznie; jeśli są częściowo samowystarczalni (podstawowe jedzenie i przybory toaletowe), otrzymują 150 euro. Jeśli są w pełni samowystarczalni pod względem zakwaterowania, kieszonkowe wynosi 195 euro.
Obywatele Ukrainy mogą pracować na następujących warunkach
Tymczasowe prawo pobytu jest ważne do 4 marca 2024 roku. „Osoby posiadające niebieską kartę pobytu („ID dla przesiedleńców”/Ausweis für Vertriebene) mają swobodny dostęp do austriackiego rynku pracy od 21 kwietnia 2023 roku. Oznacza to, że firmy nie potrzebują zgody AMS, jeśli chcą zatrudnić osoby z kartą ID dla przesiedleńców”, mówi Publiczna Służba Zatrudnienia. Dzięki legitymacji dla osób przesiedlonych, osoby dotknięte chorobą otrzymują również bezpłatne kursy języka niemieckiego na poziomach od A1 do C1 z certyfikatem uznawanym przez państwo z Austriackiego Funduszu Integracyjnego (ÖIF) w całej Austrii.
Źródło: Heute