Ostatnie tygodnie nauki dzieci znów będą mogły spędzić wspólnie w szkole. Dzięki spadającej liczbie zachorowań i stabilnym wynikom testów w szkołach zapadła decyzja o powrocie uczniów do nauki stacjonarnej od 17 maja. Minister edukacji Heinz Faßmann zapewnia, że wszyscy nauczyciele do tego dnia będą już zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw koronawirusowi. Ponadto dla bezpieczeństwa nadal będzie trzeba nosić maseczki, a wszyscy uczniowie będą testowani co 48 godzin, czyli trzy razy w tygodniu.
W związku z tym, że młodsze dzieci dobrze sobie radzą z testami, również w szkołach podstawowych będą one stopniowo wdrażane. W związku z tym dla uczniów wprowadzony będzie paszport testowy. Dzięki temu nie będą musieli dodatkowo w czasie wolnym udać się do punktów testowych, aby móc wziąć udział w zajęciach pozalekcyjnych, bowiem test wykonany w szkole będzie wszędzie honorowany. Kto otrzyma negatywny wynik testu, wklei sobie naklejkę w swoim paszporcie. Test jest ważny 48 godzin i można przedłożyć go u fryzjera, w pizzerii, czy szkole tańca. W tym celu na początku następnego tygodnia do szkół dotrze 30 milionów naklejek i 1,2 miliona paszportów. Faßmann poinformował, że proces wklejania naklejek będzie wyglądał tak jak w przypadku znaczków rabatowych. Paszport testowy jest składany, oznaczony nazwiskiem i może być umieszczony w każdej torebce lub portfelu.
Test płukania
W dziesięciu wiedeńskich szkołach przeprowadzony będzie pilotażowy projekt testu PCR z płukaniem gardła. Projekt pilotażowy ma na celu dostarczenie informacji na temat organizacyjnego wdrożenia testów PCR na dużą skalę w szkołach oraz zademonstrowanie efektów epidemiologicznych. Testy PCR w projekcie pilotażowym przeprowadzane są z zastosowaniem procedury testowej „Alles gurgelt!”. Uczniowie powyżej 14 roku życia rejestrują się samodzielnie na platformie www.allesgurgelt.at, w przypadku młodszych uczniów dokonują tego rodzice. Płukanie gardła dzieci dokonują w domu w ustalone dni pod okiem aplikacji internetowej partnera projektu Lead Horizon przy użyciu laptopa, komputera, smartfona lub tabletu. Zestawy testowe rozdawane są przez wiedeńskie oddziały Bipa oraz w siedzibach szkół pilotażowych, które zostały w nie wyposażone.
Pierwsze wyniki projektu pilotażowego w wiedeńskich szkołach wyglądają obiecująco i planowane jest dalsze stopniowe rozszerzanie go na inne szkoły. Tym sposobem nadzieja na utrzymanie nauczania stacjonarnego jest jeszcze większa. Obecnie codziennie wykonywanych jest 250 000 testów. Jeśli projekt pilotażowy okaże się sukcesem, to w kolejnych wiedeńskich szkołach będą przeprowadzane testy PCR z płukaniem gardła.
Bundesministerium für Bildung, Wissenschaft und Forschung
Źródło: heute