Po zamknięciu przez szwajcarski rząd wszystkich szkół w kraju, podjęto kolejne kroki mające na celu zwalczenie koronawirusa. W Szwajcarii ogłoszono stan wyjątkowy i wprowadzono wiele zmian, które będą obowiązywały aż do 19 kwietnia.
Od poniedziałku organizowanie prywatnych i oficjalnych imprez i uroczystości jest zakazane. Wszystkie sklepy, targi, restauracje, bary i placówki kultury, jak muzea, biblioteki, kina, centra sportowe, baseny i ośrodki narciarskie zostały zamknięte. Zakazane jest także organizowanie i udział w mszach świętych. Kościoły pozostaną jednak otwarte. Będą odbywać się także pogrzeby, jednak tylko w wąskim gronie. Zamknięte zostały wszystkie przedsiębiorstwa, w których nie można utrzymać odpowiedniego odstępu (jak salony fryzjerskie czy salony kosmetyczne).
Otwarte pozostaną przedsiębiorstwa zakładowe. Zapewnione jest zaopatrzenie społeczeństwa w artykuły spożywcze, leki i produkty codziennego użytku. Sklepy spożywcze, restauracje na wynos, stołówki zakładowe, restauracje oferujące posiłki na dowóz, apteki, stacje benzynowe, dworce, banki, poczty, hotele, placówki administracji publicznej pozostaną więc otwarte. Także warsztaty naprawy środków transportu mogą dalej funkcjonować. Szpitale, kliniki i gabinety lekarskie nie zostały zamknięte, lecz wszystkie zabiegi i terapie nie będące pilnymi zostały odwołane.
Osoby szczególnie narażone na chorobę pracują z domu lub zostają wysłane na urlop przez szefa. Mają zapewnione wynagrodzenie.
Dzieci, którymi nie mogą zająć się rodzice, mogą spędzić dzień w otwartych placówkach opieki. Te mogą bowiem zostać zamknięte, tylko gdy wszystkie pociechy będą miały zapewnioną opiekę. [Więcej na ten temat tutaj LINK]
Bundesrat przypomina wszystkim mieszkańcom kraju, by unikać niepotrzebnych kontaktów z innymi osobami, utrzymywać odpowiedni dystans i przestrzegać zarządzeń dotyczących higieny. Zachęca szczególnie osoby starsze do pozostania w domu.
Władze kraju pracują nad kolejnymi zmianami, by zmniejszyć w jak największej mierze skutki kryzysu. Przywrócono kontrole na przejściach granicznych z Niemcami, Austrią, Włochami oraz Francją. Wjazd do kraju możliwy jest aktualnie jedynie dla obywateli Szwajcarii, osób z zezwoleniem na pobyt okresowy dla określonych celów (Aufenthaltsbewiligung) oraz osób dojeżdżających do pracy z terenów przygranicznych.
Źródło: 20min