Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Zapobieganie korkom przed tunelem Gotarda

Szwajcaria rozważa opłatę tranzytową dla zagranicznych turystów

tunel Gotarda, Szwajcaria, aktualności, aktualności Szwajcaria, opłaty, opłaty tranzytowe, opłata tranzytowa w Szwajcarii, opłaty tranzytowa w Szwajcarii,
Zdjęcie: freepik
Turyści z zagranicy przejeżdżający przez Szwajcarię mają w przyszłości uiszczać opłatę tranzytową. Co wiadomo?

W Wielkanoc, w Zielone Świątki i na początku wakacji letnich przed tunelem Gotarda często tworzą się kilkukilometrowe korki, ponieważ wiele osób, również podróżnych z zagranicy, chce udać się na południe kontynentu. Obecnie do parlamentu Szwajcarii trafiło kilka wniosków z projektami ustaw zakładającymi, że zagraniczni turyści będą opłacać opłatę tranzytową.

Turyści zapłacą za przejazd przez Szwajcarię? 

Każdy, kto jedzie autostradą przez Szwajcarię, ma być automatycznie zarejestrowany przez kamery i zobowiązany do uiszczenia opłaty. Ceny mają być dynamiczne, twierdzi Simon Stadler, poseł do parlamentu federalnego z kantonu Uri.

Opłaty byłyby wyższe w okresie Wielkanocy, Zielonych Świąt lub na początku wakacji, a niższe w dni powszednie, na przykład, gdy nie ma korków. „W ten sposób staramy się złagodzić szczyty ruchu i usprawnić płynność” – wyjaśnia Stadler.

Czy opłata ta byłaby dyskryminująca?

Stadler złożył jedną z pięciu identycznych interpelacji dotyczących tzw. opłaty tranzytowej. Pozostałe pochodzą od polityków z szeregów SVP, FDP, SP i Zielonych. Powstaje pytanie: czy taka opłata nie byłaby dyskryminująca, ponieważ dotyczyłaby przede wszystkim zagranicznych kierowców?

Stadler mówi: „Obecnie to mieszkańcy Uri są dyskryminowani, ponieważ nie mogą dojeżdżać do pracy i nie mogą wracać z pracy do domu”.

Opłata tranzytowa a prawo europejskie

Nie jest jasne, czy taka opłata byłaby sprzeczna z umową o transporcie lądowym między Szwajcarią a Unią Europejską. Autorzy mówią, że opłata jest zgodna z umową. Nie jest to jednak takie pewne.

„Rada Federalna musi jeszcze wynegocjować całą sprawę z UE. A ta trafi później ponownie do parlamentu” – mówi Bruno Storny, członek Rady Narodowej z kantonu Ticino z ramienia SP. Wtedy będzie wiadomo więcej. Jeszcze w zeszłym roku nie powiodły się próby wprowadzenia opłat za przejazd tunelem Gotarda. 

Touring Club Schweiz (TCS) nie ma jeszcze ostatecznego stanowiska w sprawie aktualnych propozycji wprowadzenia opłat za przejazd dla turystów. Nie jest to pierwsza propozycja zmierzająca w tym kierunku, a wszystkie dotychczasowe TCS odrzuciło – mówi rzecznik Marco Wölfli. „Były one po prostu niepraktyczne, niezgodne z obowiązującym prawem lub bardzo biurokratyczne”.

Następnym krokiem będzie zajęcie stanowiska przez Radę Federalną w sprawie tych propozycji.

Źródło: srf

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

W związku z zmianą profilu naszej strony z portalu pracy na portal informacyjny wraz z dniem 19.01.2015 zostają zniesione wszelkie

Pracujesz i chcesz dalej się kształcić. Czy Twój szef może żądać zwrotu kosztów, kiedy zdecydujesz się na

Zobacz jeszcze to!