Szwajcarzy nie chcą imigrantów z Europy Wschodniej

Rząd federalny nie zamierza szerzej uchylać drzwi dla imigrantów przynajmniej do 2019 roku.

Zasadniczo umowa podpisana między Szwajcarią a Unią Europejską gwarantuje od lipca 2016 pełną swobodę przepływu osób. Dotyczy to także imigrantów z Bułgarii i Rumunii. W rzeczonej umowie znalazła się jednak specjalna klauzula w myśl której Konfederacja może ograniczyć napływ obcokrajowców z tych krajów do 2019 roku. Warunek? Imigracja musi być wyższa o 10% od średniej z trzech ostatnich lat. Rząd twierdzi, że w przypadku pozwoleń na pobyt (B-Bewilligung) mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją. Podobnie może być również z pozwoleniami na krótkotrwały pobyt (L-Bewilligung). Jeśli tak się stanie, również w tym przypadku ilość wydawanych pozwoleń na pobyt zostanie ograniczona.

Takie podejście do sprawy jest również spowodowane chęcią sterowania imigracją w sposób premiujący rodzimych pracowników. W tym kontekście warto również wspomnieć, że rząd wspomnianą klauzulę wykorzysta po raz ostatni.

Umowa dotycząca swobody przepływu osób między Szwajcarią a UE gwarantuje obywatelom Konfederacji oraz państw członkowskich możliwość dowolnego miejsca pracy i pobytu. Jedynym warunkiem jest działalność zarobkowa. Osoby nie będące aktywne zawodowo muszą z kolei dysponować wystarczającymi środkami finansowymi i być ubezpieczone.

 

Źródło: Tagesanzeiger

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!