Wielka akcja policji przeciwko terrorystom w Austrii

W Wiedniu i Graz zatrzymano 14 domniemanych Islamistów podejrzanych o przynależność do organizacji wrogich państwu.

Podczas procesu w Graz ponad dwa lata temu prokuratura zamknęła w więzieniu „kluczowe osobistości Państwa Islamskiego w Austrii“. Wydaje się jednak, że aresztowany Mirsad O. wciąż szerzy nienawiść poprzez swoich fanatycznych popleczników – podczas obław antyterrorystycznych w Graz i Wiedniu pojmano kolejne jedenaście podejrzanych osób. Pośród nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Pod pseudonimem „Ebu Tejma”, O. nawoływał do utworzenia islamskiego podziemia.

Pojmanym zarzuca się nie tylko przynależność do organizacji terrorystycznej, ale również konotacje wrogie Austrii. Zatrzymani najprawdopodobniej zwerbowali 40 osób w Syrii do misji szerzenia wiary, którym kazali przystąpić do ISIS. Zdaniem szefa bezpieczeństwa publicznego Konrada Koglera, zatrzymano „dwóch albo nawet trzech imamów”. Obecnie badane są materiały dowodowe – telefony i komputery.

W czwartek wczesnym rankiem 800 funkcjonariuszy służb specjalnych przeszukało na polecenie Prokuratury w Graz ponad tuzin mieszkań łącznie z siedzibą stowarzyszenia skupionego wokół meczetu w Lend. Całkiem możliwe, że organizacja należała do kręgu popleczników „Ebu Tejmy” oraz innego imama, który w ubiegłym roku został skazany na sześć lat więzienia. Sam „Ebu Tejma” odprawił w Lend kilka swoich kazań.

Mirsadowi O. zarzucono podburzanie mężczyzn i namawienie ich na przystąpienie do ISIS. Ostatecznie skazano go na 20 lat pozbawienia wolności.

Z kręgów wtajemniczonych napływają informacje, że w nocy z 25 na 26 stycznia meczet stał się ponownie celem obserwacji Policji. Po operacji „Palmyra” skupione wokół niego stowarzyszenie rozwiązano, ale istnieją podejrzenia, że funkcjonuje ono nadal pod inną nazwą.

Podczas największej jak dotychczas w Europie obławy antyterrorystycznej „Palmyra“, do której doszło w listopadzie 2014 roku, pojmano 29 osób podejrzanych o szerzenie terroryzmu. W czwartek służby bezpieczeństwa uderzyły ponownie w Graz, Wiedniu i Linz. Również tym razem celem akcji była austriacko-bośniacka sieć islamska. Obserwacje trwały od kilku miesięcy.

Niemal wszyscy pojmani pomiędzy 21 a 49 rokiem życia mają swoje korzenie w byłej Jugosławii. Sześć mężczyzn pochodziło z Bośni i Macedonii, a trzej kolejni uzyskali już austriackie obywatelstwo. Dalej należy wymienić Bułgara oraz Syryjczyka. Kobiety z kolei to małżonki trzech Bośniaków. Funkcjonariusze Policji, organizacji COBRA oraz Ochrona Konstytucji uderzyli bez uprzedzenia w 15 miejscach jednocześnie. 

Źródło: Kurier.at

Foto by Contributor for Wikipedia (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!