Podczas procesu w Graz ponad dwa lata temu prokuratura zamknęła w więzieniu „kluczowe osobistości Państwa Islamskiego w Austrii“. Wydaje się jednak, że aresztowany Mirsad O. wciąż szerzy nienawiść poprzez swoich fanatycznych popleczników – podczas obław antyterrorystycznych w Graz i Wiedniu pojmano kolejne jedenaście podejrzanych osób. Pośród nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Pod pseudonimem „Ebu Tejma”, O. nawoływał do utworzenia islamskiego podziemia.
Pojmanym zarzuca się nie tylko przynależność do organizacji terrorystycznej, ale również konotacje wrogie Austrii. Zatrzymani najprawdopodobniej zwerbowali 40 osób w Syrii do misji szerzenia wiary, którym kazali przystąpić do ISIS. Zdaniem szefa bezpieczeństwa publicznego Konrada Koglera, zatrzymano „dwóch albo nawet trzech imamów”. Obecnie badane są materiały dowodowe – telefony i komputery.
W czwartek wczesnym rankiem 800 funkcjonariuszy służb specjalnych przeszukało na polecenie Prokuratury w Graz ponad tuzin mieszkań łącznie z siedzibą stowarzyszenia skupionego wokół meczetu w Lend. Całkiem możliwe, że organizacja należała do kręgu popleczników „Ebu Tejmy” oraz innego imama, który w ubiegłym roku został skazany na sześć lat więzienia. Sam „Ebu Tejma” odprawił w Lend kilka swoich kazań.
Mirsadowi O. zarzucono podburzanie mężczyzn i namawienie ich na przystąpienie do ISIS. Ostatecznie skazano go na 20 lat pozbawienia wolności.
Z kręgów wtajemniczonych napływają informacje, że w nocy z 25 na 26 stycznia meczet stał się ponownie celem obserwacji Policji. Po operacji „Palmyra” skupione wokół niego stowarzyszenie rozwiązano, ale istnieją podejrzenia, że funkcjonuje ono nadal pod inną nazwą.
Podczas największej jak dotychczas w Europie obławy antyterrorystycznej „Palmyra“, do której doszło w listopadzie 2014 roku, pojmano 29 osób podejrzanych o szerzenie terroryzmu. W czwartek służby bezpieczeństwa uderzyły ponownie w Graz, Wiedniu i Linz. Również tym razem celem akcji była austriacko-bośniacka sieć islamska. Obserwacje trwały od kilku miesięcy.
Niemal wszyscy pojmani pomiędzy 21 a 49 rokiem życia mają swoje korzenie w byłej Jugosławii. Sześć mężczyzn pochodziło z Bośni i Macedonii, a trzej kolejni uzyskali już austriackie obywatelstwo. Dalej należy wymienić Bułgara oraz Syryjczyka. Kobiety z kolei to małżonki trzech Bośniaków. Funkcjonariusze Policji, organizacji COBRA oraz Ochrona Konstytucji uderzyli bez uprzedzenia w 15 miejscach jednocześnie.
Źródło: Kurier.at
Foto by Contributor for Wikipedia (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons