Całkiem możliwe, że już niebawem obywatele UE, którzy zdecydują się na pobyt w Konfederacji, będą musieli przedłożyć zaświadczenie o niekaralności. Komisja Rady Narodu chce, aby regulacja otrzymała solidne podłoże prawne – przedstawiciele SVP, Lega i CVP opowiedzieli się za tym pomysłem. Pozostaje jednak pytanie, na ile taka regulacja wchodziłaby w konflikt z europejską umową o swobodnym przepływie osób.
Jak na razie tylko kanton Tessyn wprowadził takie prawo na własną rękę – denerwując tym Włochy. Należy przypomnieć, że to właśnie wymóg przedłożenia zaświadczenia z rejestru karnego sprawił, że państwo to do dziś nie podpisało Umowy o podwójnym opodatkowaniu. Mimo to Komisja Rady Narodu chce doprowadzić do ujęcia regulacji w przepisach ogólnokrajowych.
„Wszyscy są zdania, że taki przepis naruszałby umowę o swobodnym przepływie osób oraz utrudnił stosunki z Włochami, ale to tylko teoria”, twierdzi przedstawiciel CVP w Radzie Narodu Marco Romano. „To przecież oczywiste, że suwerenne państwo chce wprowadzać swoje regulacje celem zapewnienia bezpieczeństwa”.
Przewodniczący Komisji, Heinz Brand, zdaje sobie sprawę, że chęć wprowadzenia nowych przepisów wymagałaby wszczęcia negocjacji z Unią Europejską, ponieważ ingerują w swobodny przepływ osób. Jedyną słuszną argumentacją jest troska o bezpieczeństwo, choć polityk wątpi, by Bruksela była skora do rozmów.
Członkini Komisji Tiana Anelina Moser jest przeciwna wprowadzeniu nowych przepisów, ponieważ postawiłyby Konfederację w sytuacji konfliktu z prawem, co doprowadzi do innych problemów: „Posiadamy już kilka otwartych spraw z UE, stawianie siebie w niekorzystnym położeniu tylko je utrudni”.
Zgodnie z prawem, Parlament musi wpierw przedłożyć projekt ustawy. Kiedy ten zostanie zatwierdzony, szwajcarscy dyplomaci będą musieli wykazać się całym swoim darem przekonywania, odpowiadając na pytania Brukseli.
Źródło: srf.ch
Foto by The original uploader was John Doe at German Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons