W wyborach do austriackiej Rady Narodowej (Nationalrat), które odbyły się w niedzielę, Partia Wolności Austrii (FPÖ) odniosła historyczne zwycięstwo, zdobywając największy odsetek głosów. Jak rozkładają się mandaty? Czy prawica przejmie władze? Jakie są możliwe warianty koalicji? Sprawdzamy.
Wyniki wyborów w Austrii
Według wstępnych wyników opublikowanych przez austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, FPÖ zdobyła 29,21% głosów, co stanowi wzrost o 13,04 punktów procentowych w porównaniu do poprzednich wyborów.
Na drugim miejscu uplasowała się Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) z wynikiem 26,48%, notując jednak największy spadek o 10,98 punktów procentowych. Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) uzyskała 21,05% głosów, utrzymując się na niemalże tym samym poziomie. NEOS, liberalna partia, zdobyła 8,96% głosów, wyprzedzając Zielonych, którzy uzyskali 8,03%.
Mniejsze partie poza parlamentem
Mniejsze partie nie przekroczyły progu wyborczego, co oznacza, że nie wejdą do parlamentu. Austriacka Partia Piwa (Bierpartei) uzyskała 1,99%, Komunistyczna Partia Austrii (KPÖ) zdobyła 2,35%, a mniejsze ugrupowania, takie jak Lista Madeleine Petrovic (0,57%) oraz „Keine von denen” (0,56%), również nie znalazły się w Radzie Narodowej.
Większość głosów korespondencyjnych już w wynikach
Wynik opublikowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych obejmuje już większość głosów korespondencyjnych. Zmiana ta została wprowadzona w ramach nowelizacji prawa wyborczego w 2023 roku.
Według szacunków ekspertów z Instytutu FORESIGHT, około 80% kart do głosowania korespondencyjnego zostało uwzględnionych w niedzielnych wynikach. Pozostałe karty wyborcze, szacowane na około 15%, zostaną policzone w kolejnych dniach.
Rozkład mandatów w austriackim parlamencie
Na podstawie obecnych wyników FPÖ może liczyć na 56 mandatów (w 2019 roku miała 31 mandatów) w 183-osobowej Radzie Narodowej. ÖVP przypadnie 52 mandaty (spadek z 71), SPÖ zdobędzie 41 mandatów (z 40), NEOS uzyska 18 mandatów (z 15), a Zieloni stracą, mając jedynie 16 mandatów (wcześniej 26).
Wybory w Austrii – możliwe koalicje
Po wyborach tradycyjnie rozpoczynają się rozmowy koalicyjne. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wkrótce powierzy jednemu z liderów partii zadanie utworzenia rządu. Choć tradycyjnie misję tę powierzano zwycięzcy wyborów, nie jest jeszcze jasne, czy prezydent zdecyduje się na powierzenie tego zadania liderowi FPÖ, Herbertowi Kicklowi.
Po wynikach wyborczych możliwe jest utworzenie koalicji FPÖ z ÖVP, jednak istnieje również opcja powrotu do starej koalicji ÖVP-SPÖ, choć z minimalną przewagą mandatów. Teoretycznie możliwe jest również utworzenie trójpartyjnej koalicji z udziałem ÖVP, SPÖ oraz NEOS lub Zielonych. Jak będzie? Przekonamy się w najbliższych dniach.
Źródło: oe24 / orf
Stan na: 30.09.2024