41,2%

Wyznawcy islamu są największą grupą uczniów w wiedeńskich szkołach

wyznawcy islamizmu, muzułmanie, Wiedeń, austria, aktualności Austria, aktualności, szkoły w Wiedniu, wiedeńskie szkoły,
Zdjęcie: freepik
Dzieci wyznania islamskiego nie tylko stanowią największą grupę w wiedeńskich szkołach podstawowych i średnich, ale ich odsetek również nieznacznie wzrósł. Obecnie wynosi on 41,2 procent. 

Dane z wiedeńskich szkół – tyle muzułmańskich dzieci uczy się w stolicy Austrii

Dla porównania – jeszcze rok temu odsetek dzieci wyznania islamskiego wynosił w wiedeńskich szkołach 39,4 procent. Tym samym ich liczba wzrosła nieznacznie, bo o 1,8%. Z kolei odsetek uczniów wyznania chrześcijańskiego wynosi ogółem 34,5 procent. Odsetek dzieci wyznania rzymskokatolickiego wynosi 17,5%, a prawosławnego 14,5%. Następne w kolejności są dzieci bezwyznaniowe (23 procent), wyznawcy buddyzmu (0,2 procent) i judaizmu (0,1 procent). Inne społeczności religijne stanowią 0,9 procent. 

W badaniu wzięło udział łącznie około 112 600 dzieci w wiedeńskich szkołach podstawowych, średnich i specjalnych, a także w szkołach technicznych. 

Uczniowie będący muzułmanami atakują innych

Bettina Emmerling (NEOS) podkreśliła, że w Wiedniu prowadzony jest intensywny dialog międzywyznaniowy. Zwłaszcza dla młodych ludzi godność ludzka, pluralizm i demokracja powinny być oczywistością, podobnie jak równe traktowanie kobiet i mężczyzn. Powiedziała, że we wczesnych latach rozwoju często łatwiej jest uczyć się i praktykować pluralizm.

Jednocześnie badania pokazują, że młodzi wyznawcy islamu w Wiedniu są nie tylko znacznie bardziej religijni, ale także coraz częściej przejawiają obraźliwe postawy. Placówki szkolne odnotowały na przykład antysemityzm, wrogość wobec osób LGBTIQ i odrzucenie równości kobiet i mężczyzn. 

Nikt w Wiedniu nie powinien opierać swojego stylu życia na fundamentalistycznej interpretacji tekstów religijnych, które są wrogie kobietom, mniejszościom, państwu lub demokracji, skomentowała te dane stołeczna polityk.

„W świetle tych wydarzeń, obowiązkowy wspólny przedmiot „Życie w demokracji” jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek dla wszystkich dzieci od szkoły podstawowej. Nauczanie demokracji, wartości i etyki musi odbywać się na wspólnej podstawie”, twierdzi Bettina Emmerling. Z zadowoleniem przyjęła fakt, że minister edukacji Christoph Wiederkehr przedstawił już swoje plany w tym zakresie.

Źródło: oe24

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!