Najwyraźniej oznacza to koniec protestów, takich jak przylepianie się na ulicach Wiednia, akcje w parlamencie i wokół niego oraz działania zakłócające porządek podczas wydarzeń kulturowych, czy sportowych, takich jak maratony lub wyścigi samochodowe. Jednak aktywiści chcą również zakończyć bardziej „pokojowe” działania. Obejmują one udział w dyskusjach panelowych, wieczorach informacyjnych na temat ochrony klimatu i występach w telewizji.
Pozostałe środki finansowe na procesy i kary
„Wykorzystujemy pozostałe fundusze na pokrycie kosztów sądowych i dochodzeń. Nasze kanały darowizn pozostają otwarte, ponieważ nadal pozostają do spłacenia wysokie grzywny i koszty obrony prawnej”.
Powodem zakończenia protestów jest najwyraźniej sprzeciw ze strony społeczeństwa, którego doświadczyli podczas swoich działań. „Kontynuowaliśmy pomimo przemocy, gróźb śmierci, aresztowań i uwięzienia, nienawiści lub grzywien w wysokości dziesiątek tysięcy euro” – wyjaśniają aktywiści.
Ostatnie Pokolenie: „Społeczeństwo zawiodło”
Teraz nie widzą już żadnych perspektyw na sukces. „W ciągu ostatnich dwóch lat rząd wykazał się całkowitą niekompetencją. Społeczeństwo opowiedziało się za paliwami kopalnymi. Zdajemy sobie sprawę, że Austria chce ignorować szkodliwość paliw kopalnych i dlatego akceptuje fakt, że jest częściowo odpowiedzialna za śmierć miliardów ludzi. Społeczeństwo zawiodło. To sprawia, że jesteśmy nieskończenie smutni”, wyjaśnia grupa.
Chociaż rezygnują, mają nadzieję, że ich działania coś zmieniły. „Upolityczniliśmy więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej i zasialiśmy ziarna pokojowego powstania”, powiedzieli członkowie Ostatniego Pokolenia na pożegnanie. Ale nie chcą się całkowicie żegnać: będą „nowe projekty”, ale nie wiedzą jeszcze jakie, wyjaśniła rzeczniczka Marina Hagen-Canaval.
Rzecznik ma nadzieję na bunt przeciwko „destrukcyjnemu systemowi”
Aktywiści Ostatniego Pokolenia nie postrzegają siebie przede wszystkim jako grupy, takiej jak organizacja pozarządowa, ale jako kampanię. Organizacja „osiągnęła punkt, w którym zamknięcie ma sens i robi miejsce na nową ścieżkę”, mówi Hagen-Canaval. “Mamy nadzieję, że ludzie będą nadal organizować się i buntować przeciwko destrukcyjnemu systemowi”, powiedziała.
Głównym żądaniem grupy było zapisanie ochrony klimatu jako podstawowego prawa w konstytucji. Nawet jeśli działania Ostatniego Pokolenia były kontrowersyjne, to jednak zwróciły uwagę na ważną kwestię: szybko postępujący kryzys klimatyczny, stwierdziła organizacja Global 2000 w komunikacie prasowym. Ruch klimatyczny będzie nadal wstrząsał społeczeństwem.
Źródło: kurier
Foto: Facebook/@Letzte Generation AT