Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

720-metrowy spacer w głąb morza

Niemcy: Najdłuższe molo na Morzu Bałtyckim już otwarte!

molo, most, morze, morze bałtysckie, ostsee, prerow, molo w prerow,
Foto: Facebook/@Inselhafen Prerow
Najdłuższe molo na Bałtyku zostało otwarte dla odwiedzających w kurorcie Prerow w Niemczech. Oto co atrakcja oraz port na wyspie mają do zaoferowania.

Najdłuższe molo na Bałtyku

Meklemburgia-Pomorze Przednie. To tam znajduje się najdłuższe molo w całym regionie Morza Bałtyckiego. Konstrukcja ma imponujące 720 metrów długości i 4,20 metra szerokości. Po ponad dwóch latach budowy, prace na molo i przyległym porcie w miejscowości wypoczynkowej Prerow zostały oficjalnie zakończone. Długo oczekiwane otwarcie miało miejsce 16 października 2024 roku.

Inauguracja była pierwotnie zaplanowana na przełom lipca i sierpnia. Jednak problemy z rekrutacją personelu i odbiorami technicznymi opóźniły otwarcie, jak donosi gazeta Ostsee-Zeitung.

Nowe molo jest tak szerokie jak standardowa droga wewnętrzna, dzięki czemu mogą po nim jeździć pojazdy ratunkowe, a w wyjątkowych przypadkach także samochody osobowe. Most czeka także nawet własną sygnalizację świetlną. Będzie ona jednak regulować tylko ruch serwisowy, aby uniknąć zbiegania się. W porcie na wyspie znajdują się również parkingi przeznaczone do użytku przez firmę. Według Ministerstwa Środowiska, na molo nie będzie ruchu publicznego.

Nowy port na wyspie w Prerow

Port o powierzchni użytkowej 10.000 metrów kwadratowych oferuje miejsce dla ponad 30 jednostek rekreacyjnych. Zapewniono również miejsca do cumowania dla lokalnych rybaków, a także obszar dla łodzi społecznej organizacji ratownictwa wodnego (Deutsche Lebens-Rettungs-Gesellschaft- DLRG). Port posiada łącznie 50 miejsc do cumowania.

Przewidziano również miejsce dla dużych statków, na przykład dla krążownika ratowniczego „Nis Randers” niemieckiej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, awaryjne miejsce do cumowania dla statku o długości do 30 metrów oraz trzy miejsca dla lokalnych firm.  Powstać ma również pomost pasażerski, który umożliwi jednodniowe wycieczki statkiem na duńską wyspę Møn.

Oprócz funkcji awaryjnej, port ma przede wszystkim poprawić infrastrukturę dla żeglarzy. Wypełnia on lukę w możliwych miejscach do cumowania między Warnemünde i Barhöft, gdzie odległość była do tej pory ogromnym wyzwaniem dla większości skiperów-amatorów. Port nie jest jednak jeszcze przeznaczony do uprawiania innych sportów wodnych, takich jak surfing, stand-up paddling (pływanie na desce SUP), itp. 

Ważne: Maksymalny czas użytkowania tymczasowo zacumowanych łodzi rekreacyjnych wynosi 24 godziny. Muszą one opuścić port najpóźniej do godziny 12:00 każdego dnia, jak donosi Niemiecka Agencja Prasowa. Port na wyspie Prerow zastępuje obecnie znaturalizowany port awaryjny w Darßer Ort w głównej strefie parku narodowego.

Taras na dachu oferuje panoramiczne widoki na Morze Bałtyckie

Wczasowicze mogą podziwiać panoramiczny widok na Morze Bałtyckie i wybrzeże z tarasu na dachu budynku portu. Dostęp jest bezpłatny. Toalety dla gości odwiedzających pomost znajdują się w południowej części budynku, natomiast dla użytkowników portu – w części północnej. Poza tym, zaplecze techniczne związane z dostawą wody, energii elektrycznej i ścieków, a także biura i magazyny znajdują się w budynku operacyjnym na końcu molo.

Nowa atrakcja ma przyciągać turystów, a jednocześnie kierować nimi w taki sposób, by nie ucierpiała na tym przyroda. Półwysep Fischland-Darß-Zingst to prawdziwy raj. Liczne obszary przyrodnicze obejmują Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft. Oprócz molo, główną atrakcją dla wczasowiczów jest długa, piaszczysta plaża Prerow. Około pięciu kilometrów plaży stanowi idealne miejsce do pływania i uprawiania sportu.

Źródło: reisereporter

Foto: Facebook/@Inselhafen-Prerow

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!