Afera o dziury w serze

Spór o dziury w szwajcarskim serze z finałem w sądzie

emmentaler, ser z dziurami, żółty ser, produkcja sera, szwajcarski ser
Foto: Freepik
Organizacja zajmująca się odmianą sera Emmentaler chce zachęcić do produkcji dziur poprzez dodanie proszku z kwiatów siana. Sprzeciwia się temu szwajcarskie ministerstwo rolnictwa. Spór trafił do Federalnego Sądu Administracyjnego w St. Gallen.

Sprawa dziur w serze Emmentaler trafiła w tym tygodniu do Federalnego Sądu Administracyjnego. Dziury sprawiają, że ser Emmental jest wyjątkowy – ale postęp techniczny i zwiększone standardy higieny podczas dojenia sprawiły, że mleko jest zbyt czyste, aby powstawały.

W związku z tym dziury stają się coraz mniejsze. Organizacji zajmującej się odmianą Emmentaler AOP wcale się to nie podoba. W związku z tym zachęcają producentów do naturalnego tworzenia otworów poprzez dodanie proszku z kwiatów siana. 

Specjalna filtracja mleka powinna pomóc

Aby to zrobić, organizacja musiałaby jednak zmienić specyfikację produkcji sera. Obowiązujące zasady mają przede wszystkim ochronę sera Emmentaler w produkt masowej produkcji. 

Federalny Urząd Rolnictwa (FOAG) nie chce jednak zmienić specyfikacji. Doprowadziłoby to do uprzemysłowienia i osłabienia produktu. Zamiast tego, zachowanie otworów powinna zagwarantować kontrolowana filtracja mleka. 

Standaryzacja została już przeprowadzona

Organizacja producentów nie przyjęła jednak tego argumentu i skierowała sprawę do Federalnego Sądu Administracyjnego w St. Gallen. Jürg Simon, prawnik organizacji, wyjaśnił sądowi: „Nie jest naukowo kwestionowane, że brak cząstek siana jest przyczyną rzadkiej perforacji”.

Podczas procesu wskazał, że produkt został już w pewnym stopniu znormalizowany przez specyfikacje. Na przykład, broszura określa rozmiar, wagę i produkcję mleka.

„Jak dotąd dobrą jakość udało się osiągnąć bez użycia proszku”

Wspomniana metoda filtracji wiąże się również z ryzykiem higienicznym, kontynuował prawnik. „Nie wyrzucamy reputacji sera Emmentaler za burtę. Zamiast tego zachowujemy tradycję i oryginalność”.

FOAG argumentował jednak, że dodanie proszku z kwiatów siana nie jest konieczne do utrzymania formowania się dziur. Urząd Federalny odniósł się do rocznych raportów z ostatnich lat, które mówią o „przyjemnej lub bardzo wysokiej jakości”.  Na pytanie Federalnego Urzędu Rolnictwa kilku producentów stwierdziło, że możliwe jest wyprodukowanie Emmentalera z dziurami nawet bez proszku. Nie wiadomo jeszcze, kiedy sąd ogłosi swój wyrok.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!