Fałszerze co raz lepsi

Tyle osób przebywa nielegalnie w Szwajcarii. Policja ujawnia niepokojące dane 

paszport, pass, pieczątka, nielegalny pobyt, fałszywe dokumenty
Fałszywe paszporty, nielegalnie zdobyte pozwolenia na pobyt i przeciążone gminy. Według programu „Rundschau” wyemitowanego w szwajcarskiej telewizji SRF, tysiące osób może nielegalnie przebywać na terenie Szwajcarii.

Służby szacują, że nawet co dziesiąte pozwolenie na pobyt mogło zostać uzyskane niezgodnie z prawem. Tylko w 2024 roku w całym kraju wykryto 3.735 fałszywych dokumentów tożsamości, z czego 1.863 na granicy. Wiele z nich pochodziło z państw Unii Europejskiej, takich jak Bułgaria czy Belgia. 

Stoją za tym zorganizowane grupy przestępcze, które wykorzystują podrobione dokumenty. Problemem okazuje się również brak odpowiednio przeszkolonych pracowników w gminach, którzy mogliby skutecznie weryfikować tożsamość.

Fałszywe paszporty i nielegalna praca w Szwajcarii

Dziennikarze SRF towarzyszyli śledztwu policji kryminalnej w Neuchâtel. W skradzionym samochodzie znaleziono dwa fałszywe francuskie paszporty. Jak wyjaśniła biegła sądowa, z pomocą takich dokumentów można bez problemu uzyskać pozwolenie na pobyt. 

Program ujawnił także istnienie siatki tureckich obywateli, którzy na podstawie sfałszowanych tożsamości nielegalnie pracowali w gastronomii. Do tej pory służby zatrzymały już 50 osób.

Rzeczywista skala problemu może być znacznie większa

Alexander Ott z berneńskiej policji przyznał, że służby szacują udział nielegalnych pozwoleń na około 10%. Wnioski te opierają się na liczbie przechwyconych podróbek oraz przypadkach wykrytych podczas kontroli. Podobnego zdania jest Simon Baechler z policji kantonalnej w Neuchâtel: „Im więcej przeprowadzamy kontroli, tym więcej przypadków wychodzi na jaw”, wyjaśnia.

Szwajcarska administracja celna informuje, że liczba fałszerstw wzrosła po pandemii, choć rekordowy poziom odnotowano w 2016 roku w czasie kryzysu migracyjnego. Federalna policja kryminalna podkreśla, że liczba przypadków może być bardzo wysoka, ponieważ z powodu swobodnego przepływu osób na granicach nie prowadzi się systematycznych kontroli.

Fałszywe dokumenty niemal nie do odróżnienia

Według śledczych fałszerze posługują się coraz doskonalszymi technikami. Marcel Schafroth z urzędu celnego pokazał podrobiony szwajcarski dowód osobisty, w którym elementy zabezpieczające zostały odtworzone z niemal fotograficzną dokładnością. 

Dlatego także funkcjonariusze straży granicznej muszą regularnie przechodzić szkolenia. Jak podkreślają eksperci. W przypadku dokumentów plastikowych fałszerze osiągają coraz wyższy poziom.

Źródło: 20min
Foto: Pixabay

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!