• Українська

Bundesliga

Zwycięski start mistrza

niemiecka bundesliga
Udanie 62 sezon 1. Bundesligi rozpoczął obrońca tytułu mistrzowskiego Bayer 04 Leverkusen, który w Moenchengladbach pokonał miejscową Borussię 3-2. Tym samym podopieczni Xabi Alonso licząc minione rozgrywki w niemieckiej ekstraklasie nie znaleźli pogromcy od 35 kolejek.

„Aptekarze“ od pierwszych minut spotkania ruszyli do natarcia, które w 12 min przekuli w zdobycie pierwszego gola, którego uderzeniem z 20 metrów popisał się Xhaka zdobywając pierwszego gola w sezonie 2024/2025. Sześć minut później Bayer 04 mógł prowadzić już 2-0, ale po uderzeniu Boniface piłka zatrzymała się na poprzeczce bramki „Źrebaków“.

Od tego momentu mecz się wyrównał, a z każdą kolejną minutą rosła przewaga Borussii, która dążyła do wyrównania i w 36 min o milimetry pomylił się Kleindienst. Zmarnowanie tej okazji zemściła się na miejscowych już 120 sek. później, kiedy po zagraniu Grimaldo, Wirtz podwyższył prowadzenie Leverkusen na 2-0 i tak zakończyła się pierwsza połowa.

Wirtz zdecydował

Po zmianie stron Bayer 04 ponownie ruszył do ataku i w 57 min Frimpong stanął przed 100% okazją, aby podwyższyć prowadzenie gości na 3-0, ale minimalnie się pomylił. W tym wypadku zmarnowanie okazji też się zemściło, bo dwie minuty później Elvedi strzelił dla Moenchengladbach kontaktowego gola i emocje na Borussia-Park rozgorzały na dobre, a miejscowi z jeszcze większą pasją dążyli do wyrównania. Dzięki temu w 85 minucie po akcji Stoegera, debiutujący w barwach Borussii, Kleindienst wyrównał na 2-2. Nie był to jednak koniec emocji, „Farmaceuci“ przyjechali do Moenchengladbach po komplet punktów i nie zamierzali rezygnować z tego celu, stąd przystąpili do szaleńczego ataku.

Efekt? W 110 min w polu karnym miejscowych faulowany był Adli, za co arbiter podyktował rzut karny dla Bayeru 04, którego na gola zamienił Wirtz (po dobitce), zapewniając ekipie z Leverkusen wygraną 3-2. Należy dodać, że Moenchengladbach nie potrafi w meczu o punkty 1.Bundesligi pokonać Leverkusen od 10 pojedynków, przegrywając w tym czasie 8-krotnie. Ostatni raz Borussia pokonała Bayer 04 – 02. listopada 2019 r.

Derby dla Freiburga

Wyczynu mistrza nie powtórzył wicemistrz – VfB Stuttgart, który na wyjeździe w derbach Badenii i Wuerttembergii przegrał we Freiburgu 1-3. Goście od pierwszych minut spotkania rzucili się do ataku i już po 120 sek. gry Demirovic (asysta Leweling) wyprowadził team znad Neckaru na prowadzenie 1-0. Miejscowi jednak nie poddali, z każdą kolejną minutą zdobywali coraz większą pewność siebie i raz po raz zagrażali bramce VfB. W końcu zdołali doprowadizć do remisu, bo w 26 min po zagraniu Adamu, Kuebler doprowadził do stanu 1-1 i tak zakończyła się pierwsza odsłona, Po przerwie freiburgczycy odważniej atakowali, co w 54 min przekuli w zdobycie drugiej bramki, którą po akcji Guentera zdobył Doan, a w 61 min po centrze Grifo, Kuebler uderzeniem głową podwyższył na 3-1 i jak się okazało ustalił wynik potyczki. VfB zatem po dwóch wygranych z SCF w minionym sezonie (5-0 i 3-1), tym razem musiał uznać wyższość lokalnego rywala.

Z kompletem punktów w nowy sezon weszła 4-ta drużyną poprzedniego sezonu – RB Leipizg. Łatwo jednak Saksończykom nie było, bo na własnym stadionie z trudem pokonali VfL Bochum 1-0. Po słabej pierwszej odsłonie, w drugiej części gry „Byki“ grały ofensywniej, co w 59 min przekuli w zdobycie gola, którego w swoim CV zapisał Nusa, puentując akcję Xavi. Od tego momentu gospodarze znów grali ostrożniej, większą uwagę poświęcając defensywie, jak ofensywie. Bochum jednak nie miało na tyle poważnych argumentów, by ukarać gospodarzy. Jedyną stratą dla „Byków“ była w tym meczu czerwona kartka, jaką w 85 min otrzymał defensfor Leipizg – Orban. Leipzig zatem do 3 przedłużył serię spotkań bez porażki w 1.Bundeslidze z VfL.

Wygrane BVB i Bayernu

Podobnie, jak RB Leipzig, także Borussia Dortmund męczyła się na własnym stadionie z teoretycznie słabszym rywalem – Eintrachtem Frankfurt, ale ostatecznie, podobnie jak Saksończycy wywalczyli komplet oczek. Jednak pomimo wyraźnej przewagi (70% posiadania piłki), miejscowi pierwszego gola zdobyli dopiero w 72 min, a jego autorem był wprowadzony do gry 13 min wcześniej Gittens, który w 90+3 min po zagraniu Bensebaini podwyższył na 2-0, gwarantując wygraną BVB. Frankfurt zatem od 7 ligowych spotkań (w tym 6 porażek) czeka na pokonanie Borussii. Ostatni raz „Orły“ sztuki tej dokonały – 03. kwietnia 2021 roku, kiedy wygrały w Dortmundzie 2-1.

Zwycięstwem rozgrywki rozpoczął też Bayern Muenchen, który w Wolfsburgu pokonał VfB 3-2. Bawarczycy od pierwszych sekund rzucili się do natarcia i jak się okazało potrzebowali 20 min, aby zdobyć pierwszego gola, którego po zagraniu Boeya strzelił Musiala. Od tego momentu goście grali jednak mniej dokładnie, w ich poczynania wdarła się dekoncentracja. Fakt ten wykorzystały „Wilki“, które po przerwie odważnie zaatakowały i w 47 min wywalczyły rzut karny za faul na Tiago Tomasie, którego na wyrównującą bramkę zamienił Majer. Zachęcone tym gole VfL poszło za ciosem i w 55 min po podaniu Wimmera, Majer wyprowadził Wolfsburg na prowadzenie 2-1! 120 sekund później mogło być 2-2, ale po uderzeniu Olise piłka zatrzymała się na poprzeczce miejscowej bramki, ale w 65 minucie po zagraniu głową napastnika Bayenru – Kane, obrońca VfL Kaminski skierował pikę do siatki własnej drużyny i był remis 2-2.

Trafienie to dodało monachijczykom pewności siebie i wiary, że mogą z miasta Volkswagena wyjechać z kompletem punktów. Dlatego przystąpili do szaleńczego ataku i w 82 minucie ponownie prowadzili. Tym razem 3-2 po bramce zdobytej przez Gnabry (asysta Kane), który jak okazało ustalił wynik konfrontacji. Bayern zatem wygrał z Wolfsburgiem 5 ligowy mecz z rzędu i jest z tym zespołem od 19 pojedynków, niepokonany zwyciężając w tym czasie 17-krotnie!

Falstart beniaminków

Inauguracyjne przegrane na swoich kontach zapisały tegoroczne beniaminki – FC St. Pauli i Holstein Kiel. Pierwsi na własnym stadionie ulegli 1. FC Heidenheim 0-2, a kielończy przegrali w Sisnheim z TSG 1899 Hoffenheim 2-3. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie bramki dla Hoffenheim strzelił Kramarić. Dzięki temu reprezentan Chorwacji wyrównał wyczyn Gerda Muellera z roku 1969 i 1972 oraz Klausa Fischera z 1971 i 1978.