Згідно з планами міністра економіки та захисту клімату Німеччини Роберта Хабека, до березня Німеччина має заощадити п’яту частину газу порівняно із середнім споживанням за останні п’ять років.
Для досягнення поставленої мети уряд ФРН погодив нові заходи щодо економії енергії в зимовий період, які дозволять скоротити споживання газу приблизно на 2-2,5%. Нові норми, щодо економії енергії в зимовий період, почали діяти першого вересня 2022 року. Ці заходи повинні запобігти виникненню надзвичайних ситуацій в енергопостачанні цієї та наступної зими. Завдяки новим нормам скорочення витрат на електроенергію домогосподарствами, компаніями та державними установами може становити до 10,8 мільярда євро упродовж наступних двох років.
У будівлях державних установ діятимуть такі правила:
- Заборонено обігрів приміщень загального призначення, такі як: коридори, технічні кімнати, які не використовуються на постійній основі.
- Мінімальна температура при опаленні офісів та громадських установ не повинна перевищувати 19 градусів, а не рекомендовані досі 20 градусів за Цельсієм. Нова норма не поширюється на соціальні установи: поліклініки, заклади догляду за літніми людьми та інші соціальні заклади.
- Проточні водонагрівачі можна буде використовувати лише в тому випадку, якщо цього вимагають норми гігієни.
- Також буде заборонено підсвічування громадських будівель та історичних пам’яток. Виняток становить короткочасне освітлення під час культурних заходів.
- Приватні компанії отримують більше прав для регулювання температури в приміщеннях, у тому числі в офісах. Постанова покликана забезпечити основу для зобов’язань компаній щодо енергозбереження. Роботодавці повинні слідувати прикладу державних установ і обмежити дозволене законом опалення.
У приватному секторі та для приватних підприємців діятимуть наступні правила:
- У договорах оренди скасовуються пункти, що визначають мінімальну температуру.
- Криті та відкриті приватні басейни більше не будуть обігріватися газом та електрикою.
- Постачальники газу та власники великих багатоквартирних будинків будуть зобов’язані заздалегідь інформувати своїх споживачів про очікуване споживання енергії, витрати та варіанти його зниження. Це має відбутися до початку опалювального сезону.
- Підсвічування зовнішньої реклами також повинно бути вимкнене з 22:00 до 06:00 наступного дня, за винятком випадків, коли це необхідно для забезпечення безпеки руху, наприклад, як у підземних залізничних переїздах.
Ще один пакет нормативних актів набуде чинності з 1 жовтня. Він ще чекає на затвердження Бундесрату. Йдеться про скорочення витрат на державні та приватні будівлі в найближчі два роки.
Положенням передбачено проведення обов’язкових щорічних перевірок теплопостачання будівель, опалювальних газом. Системи опалення повинні бути налаштовані на нижчу температуру подачі та обниження температури вночі. Крім того, гідравлічне балансування, яке може підвищити ефективність опалення, має бути обов’язковим для великих будинків із центральним газовим опаленням. Неефективні, неконтрольовані теплові насоси в будівлях, що працюють на природному газі, мають бути замінені, оскільки вони є енергоємними. Компанії з витратою енергії від 10 гігават/год уже сьогодні перебувають у спеціальній системі управління енергетикою. Ця система моніторить ситуацію в галузі енергоспоживання та дає рекомендації компаніям-учасникам. Досі виконання цих рекомендацій було добровільним, проте тепер воно є обов’язковим.
Транспортування енергії залізницею, наприклад, для постачання вугільних електростанцій, повинно мати пріоритет на залізничних коліях, якщо це необхідно. «Якщо є сумніви, це може означати, що пасажирським поїздам доведеться чекати», — наголошує міністр цифрових технологій та транспорту Фолькер Вісінг. Через скорочення поставок російського газу, вугільні електростанції повертаються до виробництва електроенергії.