Close this search box.
  • Polski
  • Українська

2.Bundesliga: Schalke 04 w ekstraklasie!

Przedostatnia seria spotkań wyłoniła pierwszy zespół, który wywalczył awans do niemieckiej ekstraklasy. Jest nim FC Schalke 04, które przed własną publicznością pokonało FC St. Pauli 3-2. Goście w pierwszej fazie meczu prezentowali się korzystniej, co podpisali zdobyciem gola w 9. min, po uderzeniu Matanovicia, który w 17. minucie jeszcze podwyższył na 2-0!

W tym momencie wydawało się, że losy tej potyczki są rozstrzygnięte. Tym bardziej, że miejscowi do przerwy nie potrafili znaleźć recepty na gości. Po zmianie stron Schalke 04, nie mając nic do stracenia, ruszyło do szaleńczego ataku i w 47. min wywalczyło rzut karny, który na kontaktowego gola zamienił Terodde. Bramka ta dodała gospodarzom wiary, że mogą ten mecz nawet wygrać. Stąd z jeszcze większą intensywnością nacierali i w 71. min Terodde wyrównał na 2-2. Schalke się jednak nie zatrzymało, wciąż było w natarciu i w 78. min Zalazar zdobył dla teamu z Gelsenkirchen zwycięskiego gola. Trzy minuty później czerwoną kartkę ujrzał obrońca gości Beifus, a w 90+4. min Matanović, i FC St. Pauli kończyło mecz w dziewiątkę. Rezultat ten oznacza, że FC Schalke 04 po rocznym pobycie w 2. Bundeslidze zapewniło sobie powrót do 1. Bundesligi. FC St. Pauli natomiast do trzeciego miejsca gwarantującego baraże o wejście do niemieckiej ekstraklasy traci 3 punkty. Ma też wyraźnie gorszy bilans bramkowy od najgroźniejszych rywali – HSV i Darmstadt. Oznacza to, że marzenia tego zespołu na grę w sezonie 2022/2023 w 1. Bundeslidze zostały pogrzebane.

Werder bliski celu

Wiele wskazuje na to, że, podobnie jak FC Schalke 04, awans do 1. Bundesligi wywalczy Werder Bremen, który w minionej kolejce wygrał na terenie zdegradowanego już Aue 3-0. Tym samym team znad Wesery wskoczył na drugie miejsce w tabeli gwarantujące bezpośredni awans do ekstraklasy bez konieczności gry w barażach, co obowiązuje trzecią drużynę. Wyższość gości od początku meczu nie podlegała dyskusji, ale „Zielono-biali” do przerwy grali bardzo ostrożnie, obawiając się kontr miejscowych. Po przerwie Werder ruszył do zdecydowanego ataku i w 49. min prowadził 1-0, po trafieniu Freidla, a dwie pozostałe bramki bremeńczycy zdobyli już po regulaminowym czasie gry. W 90+1. min Füllkrug podwyższył na 2-0, a wynik spotkania ustalił w 90+6. min Schmidt. Jeśli Bremen w ostatniej kolejce pokona lub choćby zremisuje u siebie z grającym już o nic Regensburgiem, to bez konieczności gry w barażach awansuje do 1. Bundesligi.

Darmstadt bez Fortuny

Do sensacji doszło w Düsseldorfie, gdzie grająca już o przysłowiową pietruszkę Fortuna pokonała walczący o awans do niemieckiej ekstraklasy SV Darmstadt 98 2-1! Goście podchodzili do tego spotkania w roli wicelidera tabeli, ale rzeczywistość okazała się dla nich smutna. Gospodarze od pierwszych minut spotkania odważnie zaatakowali i od 3. min prowadzili 1-0 po trafieniu Iyohy. 7 minut później Fortuna wygrywała już 2-0, a gola zdobył Zimmermann. Od tego momentu gospodarze koncentrowali się na destrukcji i przeprowadzaniu kontr. Po jednym z takich wypadów, w 31. min, mogli prowadzić 3-0, ale piłka po uderzeniu Klausa wylądowała na słupku bramki SVD. Po zmianie stron faworyzowani goście ruszyli do natarcia, które w 60. min przekuli w strzelenie kontaktowego gola, którego z rzutu karnego na swoim koncie zapisał Kempe. Od tego momentu gra się zaostrzyła, ale sytuacji do zdobycia bramek nie było wiele. W efekcie więcej goli nie padło, za to oba teamy kończyły mecz w dziesięciu. Czerwoną kartkę w ekipie z Düsseldorfu w 87. min ujrzał Ginczek, a w 88. min Gjasula w zespole gości. Czy ta porażka będzie ekipę z Hesji kosztowała awans?

Kolejna wygrana HSV

Przegraną SV Darmstadt 98 i FC St. Pauli wykorzystał Hamburger SV, który odniósł czwarte ligowe zwycięstwo z rzędu. Team znad Łaby pokonał u siebie Hannover 96 2-1 i wykonał duży krok w kierunku powrotu do 1. Bundesligi. Pierwsi okazję umieszczenia piłki w siatce mieli goście. Dokładnie w 4. min, kiedy po strzale Weydandta piłka wylądowała na poprzeczce bramki gospodarzy. 8 minut później ten sam piłkarz znów miał szanse na pokonanie golkipera HSV, ale ponownie zawiódł. Zmarnowane sytuacje zemściły się na teamie z Dolnej Saksonii w 13. min, kiedy Glatzel wysunął miejscowych na prowadzenie. Trafienie to dodało gospodarzom wiary w siebie i zaowocowało zdecydowanym atakiem. Dzięki temu w 20. min podopieczni Tima Waltera prowadzili już 2-0, a autorem gola znów był Glatzel. Jednak 120 sek. później goście za sprawą Kerka zdobyli kontaktową bramkę i emocje rozgorzały na dobre. Hannover zaczął cisnąć, ale więcej goli nie padło. Jeśli zatem HSV w ostatniej serii pokona w Rostocku Hansę, to z serią pięciu zwycięstw z rzędu wywalczy trzecie miejsce na mecie sezonu i baraże o awans do niemieckiej ekstraklasy.