Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Dramat, w którym wybitna aktorka Maria Enders – gwiazda u szczytu kariery- dostaje propozycje zagrania w sztuce, która przyniosła jej sławę 20 lat temu. Nowa rola skłania Marię do przemyśleń i odkrywania na nowo siebie samej w towarzystwie asystentki na tle malowniczych Alp.

Koprodukcja francusko-niemiecko-szwajcarsko-amerykańska w reżyserii Oliviera Assayasa ukazująca historię wybitnej aktorki, która u szczytu sławy dostaje propozycję zagrania w sztuce, w której brała już udział, ale 20 lat temu. Zagrała wtedy rolę młodej i atrakcyjnej dziewczyny Sigrid, uwodzącej swoją szefową Helene i doprowadzając ją do samobójstwa..Teraz, po latach role się odwracają a Maria ma wcielić się w postać wpływowej Helen, natomiast rola Sigrid przypada wschodzącej gwiazdce Hollywood. W młodej skandalistce Maria dostrzega siebie sprzed lat. Konfrontacja ta staje się motywacją do przemyśleń jakie główna bohaterka snuje podczas kilku dni pobytu w szwajcarskich Alpach ze swoją asystentką i zarazem przyjaciółką Valentine.

Sils Maria jest niewątpliwie filmem refleksyjnym, ukazane relacje międzyludzkie w kontekście roli oraz siły sztuki i popkultury w kształtowaniu życia ludzkiego poszerzają perspektywę postrzegania rzeczywistości o ten artystyczny element. Bohaterem tej historii staje się również upływający czas i próba pogodzenia się z przemijaniem oraz odkrywanie nowych możliwości.

Światowa premiera produkcji nastąpiła podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2014 roku, natomiast w Polsce po raz pierwszy ukazała się w ramach Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty w 2015 roku. Film został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród m.in za grę aktorską. Tutaj świetna rola Kirsten Stewart, którą zepchnęła Juliette Binoche na drugi plan, zapewniła aktorce Cezara oraz inne trofea. Jest to ambitny film skłaniający do refleksji i zapadający na długo w pamięci. Niewątpliwie warto poświęcić czas i obejrzeć podczas wieczornego seansu.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze