Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська
Czasem najlepiej sprzedające się, czasem najbardziej znienawidzone: W 155-letniej historii firma Opel wprowadziła wiele modeli samochodów, które cieszyły się różnym powodzeniem.
 
Jedni mogliby na nie przysiąc, inni najchętniej wyrzuciliby je na złom: marka Opel od lat dzieli fanów samochodów na dwa obozy. Nie ulega wątpliwości, że niemieckie auto wzbudza wiele emocji – popularny zespół punkowy Die Toten Hosen nazwał swój debiutancki album "Opel-Gang", a modelowi Manta poświęcono film komediowy "Manta, Manta", opowiadajacy o perypetiach kierowców tego samochodu. 
 
Koncern-Opla, który został niedawno kupiony przez francuskiego Peugeota za 2,2 mld euro, ma burzliwą historię: raz wyprodukowane modele były najlepiej sprzedającymi się samochodami w kraju, innym razem problemy z jakością mocno nadszarpnęły dobrą reputację marki i niemal doprowadziły do ruiny.

Poniżej najważniejsze modele Opla z upływem czasu:

Pierwszy wielki sukces Opel świętował w 1909 roku, kiedy na rynku pojawił się model 4/8 PS. Miał silnik o pojemności 1128 cm3, cztery cylindry i 8 KM mocy. W języku ludowym nazywano go troskliwie "Doktorwagen", ponieważ cieszył sie dużą popularnością wśród wyższych sfer i lekarzy weterynarii.

 
Autor: Aisano (Fotografia własna) [FAL], Wikimedia Commons

 

Kolejnym wielkim kamieniem milowym był dla Opla model 4/12 PS. Prawie cały pomalowany na zielono, zyskał przydomek "Laubfrosch" (rzekotka drzewna). Miał silnik o pojemności 951 cm3 i 12 KM mocy. Był to pierwszy samochód w Niemczech, który został wyprodukowany na linii montażowej. Kosztował stosunkowo niewiele, bo 4500 Reichsmarek i trafiał do szerszego grona odbiorców. 4/12 PS budowano pomiędzy 1924, a 1931 rokiem.
 


Małą rewolucją w niemieckiej branży samochodowej był Opel Olympia, który powstawał od 1930 roku. Karoseria po raz pierwszy została wykonana z jednego kawałka stali. Co ciekawe Opel nazwał ten model "Olympia" po to, aby uczcić planowane na 1936 rok Igrzyska Olimpijskie w Berlinie. Na zdjęciu Opel Olympia Cabrio-Limousine z 1937 roku:


Autor: nemor2 from Stuttgart, Germany (1937 Opel Olympia Cabrio-Limousine_IMG_3159) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons


Kolejny okręt flagowy rodziny Opla to model Kapitän (kapitan). Po raz pierwszy zaprezentowano go w 1938 roku i był propozycją do najbogatszych klientów marki. Mimo to, bardzo dobrze się sprzedawał, a pod koniec 1940 roku stał się samochodem osobowym z silnikiem o największej pojemności skokowej w Niemczech. 


   Autor: Milestoned (Flickr: Opel Kapitän) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)],
Wikimedia Commons


W 1960 roku ukazał się Opel Rekord. Od tego modelu Opel dodawał do nazwy literę alfabetu, by łatwiej można było odróżnić generację samochodu. Na filmie Opel Rekord A Coupe z 1964 roku.


 

Popularnością w latach 60-tych cieszył się także Opel Kadett. Dwudrzwiowy samochód stał się kasowym przebojem: z fabryki w Bochum zjechało z taśmy około 650 tysięcy pojazdów. Na filmie Opel Kadett A z 1963 roku.


 

Pod koniec lat 60-tych i na początku 70-tych koncern wypuścił na rynek model Opel Commodore, którym chciał udowodnić, że nie tylko potrafi budować samochody rodzinne, ale również sportowe. Na filmie Opel Commodore GS Karmann Cabrio z 1968 roku.


Poniżej zdjęcie Opla Commodore serii B (produkowanego w latach 1972-1977):


By Rudolf Stricker (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons


Po Admirale pierwszym modelem Opla, którego nazwa znowu nawiązywała do podróży morskiej był: Opel Admiral A. Produkcja tej serii została zakończona w listopadzie 1968 roku.


By René [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
 

Rarytas: Opel Diplomat V8 Coupe z 1967 roku. Z fabryki wyjechało tylko 347 egzemplarzy tej serii. Odbiło się to oczywiście na cenie samochodu, która wynosiła wówczas 25 000 niemieckich marek.


Dla wielu najpiękniejszy Opel wszech czasów to: Opel GT. Model produkowano w latach 1968-1973.


By Berthold Werner (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Common
 

Supergwiazda lat 70-tych: Opel Manta. W pierwszym roku sprzedaży, klienci zakupili 56 tysięcy egzemplarzy. Do końca produkcji w 1975 roku liczba sprzedanych modeli sięgnęła 498 tysięcy. Na filmie Opel Manta A z 1970 roku.


Kawałek Szwajcarii w nazwie: Opel Ascona. Na zdjęciu Opel Ascona B. Ten model był produkowany pomiędzy 1975, a 1981 rokiem. Z 1,5 milionami wyprodukowanych samochodów Ascona B stała się odnoszącym największe sukcesy Oplem wszech czasów.


     Autor: Charles01 (Praca własna) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)],
Wikimedia Commons

 

W 1978 roku Opel wystartował z produkcją modelu Senator A (1978-1982), którego starał się ulokować w klasie wyższej. Jednak sukces był skromny, a dane dotyczące sprzedaży nieprzekonujące. 


By Tvabutzku1234 (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons
 

Pod koniec lat 70-tych do modelu Opel Monza wprowadzono rewolucyjne rozwiązania. Samochód został wyposażony w hatchback z dużą klapą bagażnika.


Na początku lat 80-tych na rynku pojawił się model Opel Corsa. Producent samochodów po raz pierwszy postawił na budowę małego pojazdu. Decyzję poprzedzono badaniami, które wykazały, że w Europie rośnie popyt na małe auta. 


By Charlie from United Kingdom (1980s Opel Corsa City) [CC BY 2.0
(http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

 

Kolejnym modelem średniej klasy był Opel Omega. Na rynku pojawił się po raz pierwszy w 1986 roku. 


 

Doszliśmy do modeli Opla ostatnich czasów. Dwa przykłady to: Opel Astra produkowany od 1991 roku i…


Autor: Sleppinsteffen (Praca własna) [Public domain], Wikimedia Commons

….Opel Calibra, który był produkowany od 1994 do 1997 roku.


By Rudolf Stricker (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
 

Źródła: 20min.ch

             youtube.com/WorldAutoMotors

             youtube.com/AutomobileClassics

             

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze