Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

David Hasselhoff, Marius Müller Westernhagen, Neil Young, Scorpions i Nina Hagen – muzycznym tłem dla wydarzeń zjednoczenia Niemiec.

Każdy moment w historii ma swoja muzykę, nie inaczej jest ze zjednoczeniem Niemiec. Również tutaj powstały piosenki, które niejednemu nadal przypominają o tych wydarzeniach, choć dla niektórych są już tak oklepane, że mają ochotę wyrzucić radio przez okno, kiedy tylko je słyszą. 
 
Na ówczesnej scenie muzycznej pojawili się wtedy Marius Müller-Westernhagen, Neil Young , David Hasselhoff i Scorpions. Co prawda utwór  Westernhagena pod tytułem „Freiheit” powstał na długo przed upadkiem muru, podobnie rzecz się ma z „Rockin’ in the Free World” Neila Younga, ale nie da się ukryć, że to właśnie te utwory wpisały się w tamte czasy, jak żadne inne. 
 
 

 
Również David Hasselhoff chciał mieć swój udział w upadku bloku wschodniego, dlatego też wyruszył zaśpiewać „Looking for Freedom” pod murem – cóż z tego, że w tym momencie był on już dość mocno uszkodzony. No i pozostaje nieśmiertelne i grane do znudzenia „Wind of Change” grupy Scorpions. Trzeba im jednak zwrócić honor, ponieważ to właśnie koncert w Moskwie, zainspirował ich do napisania tego sławnego kawałka.
 
 
 
Po stronie wschodniej nastroje wolnościowe nie miały się jeszcze aż tak dobrze. Zespoły takie jak Silly czy Pankow koncentrowały się raczej na portretowaniu codzienności NRD. Przywołajmy jednak kawałek „Verlorene Kinder” grupy Silly oraz „Langeweile” grupy Pankow i dorzućmy jeszcze dzieło zespołu Karat „Über sieben Brücken musst Du gehn”. 
 
 

 
 
Źródło: Berliner-zeitung.de, youtube.com
 
 
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze