Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська
 
Techno jest już tak stare, że zasłużyło sobie na muzeum. W roku 2017 powstanie Museum Of Modern Electronic Music, w skrócie Momem. Gdzie? We Frankfurcie nad Menem.
 
W Museum Of Modern Electronic Music (Muzeum współczesnej muzyki elektronicznej), które powstanie w roku 2017 we Frankfurcie nad Menem, na pewno usłyszymy wiele muzyki. Ale to oczywiście nie wszystko. „Nie chodzi tylko o muzykę” – mówił Stefal Weil, przewodniczący zrzeszenia Friends od Momem. „Chodzi też o technologiczne aspekty życia”. Chodzi więc o wszystko, co związane jest z szeroko pojętym terminem „techno”.
 
Autorem określenia muzyki elektronicznej jako „techno“ jest Andreas Tomalla, który od trzydziestu lat jest discjockeyem, producentem oraz organizatorem różnych imprez. Znany też pod pseudonimem DJ Talla2xlc. W 2010 był w Uzbekistanie i Tadżykistanie, jak opowiedział podczas prezentacji swojego projektu we Frankfurcie. „Tamtejsi uczniowie byli do tego stopnia magicznie przyciągnięci muzyką elektroniczną, że szybko wróciłem tutaj i powiedziałem: „Alex, musimy stworzyć muzeum.’”
 
 
Alex to Alexander Azary. Dzięki niemu, Weilowi oraz innym, Przyjaciele Momem osiągnęli bardzo wiele. Za niespełna rok mają ruszyć prace nad tym oryginalnym przedsięwzięciem. Lokum muzeum będzie mieściło się w śródmieściu. Na razie organizatorzy nazywają je „dziurą”, jako że w mieście jest więcej bardziej atrakcyjnych miejsc.
 
Sven Väth (50 lat) należy do grupy osób, które rozpowszechniły muzykę techno na całym świecie. Jego praca jako DJ rozpoczęła się w rodzinnym klubie tanecznym w Neu-Isenburg (Hesja).
 
 
Wokół tego brzmienia utworzył się w latach 90. ruch młodzieżowy, z którym nie tylko łączyły się projekty ubrań czy wzornictwo, ale również swoista filozofia życiowa, manifestująca się w sloganie: „Love, Peace and Unity” (miłość, pokój, jedność).
 
Na 800m2, które Momem ma do dyspozycji, będzie się sporo działo. To ma być „pomnik najnowszej historii muzyki”. Jego serce będą stanowić DJe, kluby, wytwórnie, sklepy z płytami i czasopisma, a wokół nich powstaną wyspy tematyczne: techno-design, garderoba techno, historia techno itd. 
 
Momem nie będzie zwykłym muzeum, lecz interaktywnym przeżyciem. 
 
Źródło: berliner-zeitung.de, youtube.pl
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze