Zasadniczo od 8 listopada w większości obszarów życia w Austrii obowiązuje zasada 2G. Jednak nie wszędzie.
Co oznacza 2G?
Zasada 2G tyczy się osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Jako osobę zaszczepioną uznaje się osobę, która przyjęła drugą dawkę szczepionki maksymalnie 9 miesięcy wcześniej. By wydłużyć obowiązywanie certyfikatu covidowego, należy przyjąć 3 dawkę. W przypadku szczepionki jednodawkowej Johnson&Johnson mieszkańcy kraju są zobowiązani do przyjęcia drugiej dawki do 2 stycznia. Inaczej nie będą spełniali warunków 2G.
Jako ozdrowieńca uznaje się z kolei osobę, która może potwierdzić certyfikatem, że przeszła koronawirusa. Dokument obowiązuje 6 miesięcy od 11 dnia choroby.
Kogo obowiązuje zasada 2G?
Zasada 2G obowiązuje wszystkich, którzy mogą przyjąć szczepionkę na koronawirusa.
Gdzie obowiązuje zasada 2G?
2G obowiązuje wszędzie tam, gdzie dotychczas obowiązywała zasada 3G. Oznacza to, że wstęp do kina, teatru, na koncert czy wydarzenie sportowe mają tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy. Także w kinach i hotelach obowiązuje 2G, jak i w turystyce zimowej.
Gdzie obowiązuje jeszcze 3G lub nie ma zasad?
Z testem można wejść jeszcze do miejsca pracy. W tym wypadku obowiązuje jeszcze możliwość przetestowania testem antygenowym. W niedalekiej przyszłości możliwa jest jednak rezygnacja z niego na rzecz testów PCR.
Bez testu, szczepionki i zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem można wejść jeszcze do placówek handlowych.
Czym jest 2Gplus?
W wiedeńskich szpitalach obowiązuje zasada 2Gplus. Oznacza to, że bliskich odwiedzić mogą tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy, którzy wykonają test PCR na koronawirusa.
Gdzie trzeba ubrać maseczkę?
Maskę trzeba ubrać w publicznych środkach transportu, na dworcach kolejowych, w handlu, muzeach i bibliotekach. Obowiązek ten dotyczy maski FFP2.
Co z kontrolami wyjazdowymi?
Kontrole wyjazdowe w okręgach, gdzie liczba zakażeń koronawirusem niepokojąco rośnie, zostały zniesione.
Źródło: kurier