Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia. Przy tym święcie Chrześcijanie wspominają, że Maryja, matka Jezusa narodziła się bez grzechu pierworodnego.
Już w XII wieku Anzelm z Canterbury, teolog, arcybiskup i filozof średniowiecza ustanowił dzień Niepokalanego Poczęcia Matki Jezusa przez Annę. Wieki później, w roku 1477, papież Sykstus IV ustanowił 8 grudnia uroczystością liturgiczną. Jednak dopiero od 1708 roku dzień ten jest świętem w całym kościele katolickim.
Czy 8 grudnia w Austrii jest dniem wolnym od pracy? Nie do końca
W Austrii tradycja tego dnia sięga wojny trzydziestoletniej. Gdy Wiedeń został uratowany przed okupacją, ówczesny cesarz Ferdynand III, w podziękowaniu Maryi, mianował ją patronką Austrii. 8 grudnia 1647 roku ustanowił Święto Poczęcia Maryi. Przez długi czas zakazano kobietom pracy w tym dniu. Ci, którzy tego nie robili, mieli zobaczyć „białą damę”. Jednak specjalne rytuały lub zwyczaje związane ze Świętem Niepokalanego Poczęcia w Austrii nie istnieją.
W czasach narodowego socjalizmu zniesiono to święto, ale w roku 1955 Rada Narodowa postanowiła je przywrócić. Wtedy urzędy, szkoły i sklepy były w Austrii zamknięte. W Niemczech 8 grudnia jest normalnym dniem pracy, więc wiele Austriaków korzystało z okazji i jeździło za granicę na zakupy świąteczne. Zyski szły więc do sąsiedniego kraju.
W związku z gospodarczymi stratami rząd Austrii postanowił w 1995 roku, że trzeba zmienić ustawę o otwarciu sklepów. Dlatego sklepy w Austrii są 8 grudnia otwarte.
Praca w święto… po austriacku
8 grudnia można więc pracować, świętować i mieć wolne w Austrii, lub chodzić na zakupy. Sklepy mogą być jednak otwarte tylko w godzinach od 10 do 18. W tym dniu prawo pozwala na sprzedaż towarów, doradztwo dla klientów i związane z tym usługi. Przepracowane godziny pracodawca musi opłacić jak pracę w święta. Praca w tym dniu jest dobrowolna. Pracodawca musi poinformować swoich pracowników o możliwej konieczności pracowania do 10 listopada. W ciągu tygodnia można odmówić wykonywania pracy.
Źródło: meinbezirk