Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Jak segregować śmieci?

Jak odpowiednio gospodarować odpadami? Co zrobić z bateriami a co z zużytym olejem? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym poradniku.

Sortowanie odpadów staje się coraz bardziej skomplikowane, na pozór proste czynności potrafią spędzać sen z powiek przykładnemu obywatelowi. Jak sortować śmieci, by zrobić to dobrze? Co, do jakich pojemników? W poniższym zestawieniu najważniejsze informacje na temat dobrego sortowania śmieci.

Sortowanie śmieci, zajmuje parę chwil, a jest w stanie się odbić pozytywnie na otaczającym nas środowisku i finansach państwa. Dzięki sortowaniu śmieci produkty uboczne mogą zostać znowu wykorzystane – z plastikowych butelek produkuje się nowe plastikowe butelki a z starych kartonów powstają nowe. Sortowanie nie tylko usprawnia proces produkcji, ale także pozytywnie wpływa na klimat – dzięki temu, że wykorzystuje się już wytworzone produkty, jakimi są odpady, zużywa się mniej energii, wody i produkuje mniej CO2. Odciąża się środowisko i wysypiska śmieci.

Żeby sortowanie śmieci nie było czarną magią należy przeszczegać kilku zasad. Poza tym w Austrii w zależności od gminy czy kraju związkowego istnieją różnice w przepisach regulujących sortowanie śmieci – najlepiej w razie niepewności zwrócić do odpowiednich organów w danej gminie. Należy zwrócić uwagę również na nazewnictwo miejsc w których deponuje się śmieci – w zależności od prowincji mogą to być Abfallsammelstelle, Wertstoffinsel, Recyclinghof oder Mistplatz.

Makulatura

Do pojemnika z makulaturą wędrują gazety, magazyny, prospekty, katalogi, książki, papier fotograficzny, papier do pieczenia, papierowe worki, papier falisty, poskładane kartony. Kartony należy poskładać, gdyż pomaga to zaoszczędzić miejsce w pojemniku. Brudne, bądź ubrudzone kartony np. kartony po pizzy zaliczają się do odpadów nie nadających się do powtórnego przetworzenia. Makulaturę można wrzucać do odpowiednich pojemników znajdujących się przy domach lub punktów zbioru makulatury. Z makulatury produkowane są  m.in. zeszyty, notatniki, papier toaletowy czy kartony. Produkcja papieru z makulatury pochłania o 75% mniej energii niż produkowanie papieru z drewna. Nie mówiąc już o samych drzewach.

Szkło

Do pojemnika przeznaczonego na szkło wędrują butelki jednorazowego użytku, szkło konserwowe, szklane fiolki na leki,  butelki szklane na kosmetyki i flakony po perfumach. Niezwykle ważne jest oddzielenie białego szkła od kolorowego i wrzucenie go do odpowiedniego pojemnika. Poza tym do pojemnika ze szkłem wrzucane jest tylko szkło, które jest opakowaniem. Szyby, szklane zastawy stołowe, weki, żarówki i porcelana należą do odpadów. Ze szkła przeznaczonego do recyklingu uzyskuje się nowe szklane opakowania. Poprzez powtórne wykorzystanie szkła do atmosfery jest uwalniane o 1200 ton mniej CO2 niż przy produkcji nowego szkła.

Tworzywa sztuczne

Odpady z tworzyw sztucznych trafiają do żółtego pojemnika. Zaliczają się do nich butelki i opakowania z plastiku takie jak butelki po napojach, środkach czyszczących i piorących czy kosmetykach oraz kartony po napojach. W zależności od prowincji do żółtego pojemnika trafiają opakowania z metalu np. folia aluminiowa czy puszki, opakowania z tworzyw sztucznych, drewna i ceramiki. Pojemniki do których się wyłącznie wrzuca plastikowe butelki, znajdują się w punktach selektywnej zbiórki odpadów tzw. Mistplatz, poza tym plastikowe odpady można wrzucać do żółtych worków wydawanych mieszkańcom lub wrzucać żółtych pojemników również znajdujących się na tzw. Mistplatz.

Opakowania z metalu

Do pojemnika w którym składowane są opakowania z metalu trafiają: folia aluminiowa, puszki po napojach, kapsle, zakrętki, spraye i metalowe miski dla zwierząt. W niektórych regionach do tego pojemnika trafiają domowe rupiecie jak np. patelnie, blachy, druty czy gwoździe. Zdarza się również, że w niektórych regionach  opakowania z metalu trafiają do jednego pojemnika lub żółtych worków z plastikiem. Tak zgromadzony metal jest sortowany, zdrabniany i jest powtórnie wykorzystywany w przemyśle stalowym i aluminiowym.

Bioodpady

Do pojemnika z odpadami trafiają liście, pocięte drzewa i krzewy, spady, niegotowane i nieprzyprawiane odpady owocowe i warzywne, stary chleb i fusy. Do pojemnika na bioodpady NIE trafiają resztki jedzenia. Przy domach z ogrodami często są udostępniane kontenery na odpadki biologiczne. W Dolnej Austrii za za 80. litrowy kontener płaci się 56,10 euro rocznie. Jest on opróżniany co dwa tygodnie. Bioodpady są przekształcane w wysokiej klasy kompost lub są wykorzystywane w bioelektrowniach do wytwarzania prądu.

Odpady niebezpieczne

Do odpadów niebezpiecznych zaliczane są wszystkie niebezpieczne i trujące odpady. Zaliczają się do nich leki, baterie, benzyna, środki dezynfekujące, strzykawki, środki czyszczące, olej opałowy, koncentrat chłodniczy, lakiery i  puszki po aerozolach. Odpady niebezpieczne można oddawać w specjalnych punktach w gminach. Często odpady niebezpieczne można również oddać w miejscach ich zakupu np. baterie, akumulatory, leki, oleje silnikowe. Baterie musi przyjąć każdy sprzedający je sklep. Odpady niebezpieczne są starannie odsortowywane i zgodnie z standardami utylizowane.

Oleje i tłuszcze jadalne

Dla olejów i tłuszczy jadalnych przewidziano specjalne pojemniki nazywane ÖLI w Wiedniu WÖLI. Tłuszcze i oleje wyrządzają duże szkody w rurach kanalizacji, tworzą zatory i spiętrzenia ścieków. Każdego roku pracownicy wiedeńskich kanałów czyszczą kanały z 170 ton tłuszczu.

Sprzęty RTV i AGD

Jako urządzenia elektryczne klasyfikowane są: wielogabarytowe urządzenia elektryczne takie jak pralki, szuszarki do ubrań, zmywarki do naczyń, piece elektryczne, lodówki, zamrażalki, klimatyzatory; sprzęt z monitorem ekranowym: odbiorniki telewizyjne, laptopy etc. Małogabarytowe urządzenia elektryczne: żelazka, ekspresy do kawy, maszynki do golenia, elektryczne szczoteczki do zębów, radia, pendrive  i lampy wyładowcze:, ampy rtęciowe, jażeniówki, żarówki energooszczędne.

Urządzenie elektryczne znajdujące się w gospodarstwach domowych można bezpłatnie oddać w punktach selektywnej zbiórki odpadów. Sprzęt elektryczny poniżej 50 centymetrów można oddać w punktach zbioru odpadów niebezpiecznych. Gdy kupujesz nowy sprzęt, stary możesz oddać w sklepie, ale tylko w wypadku gdy sklep ma powierzchnię większą niż 150 metrów kwadratowych, dlatego najlepiej zapytać sprzedawcę o taką możliwość. Zebrane urządzenia zostają rozebrane a niebezpieczna zawartość zostaje usunięta. Pozostałe materiały takie jak aluminium czy miedź zostają wykorzystane ponownie.

Odpady nienadające się do ponownego przetworzenia

Do tej kategorii zalicza się: szyby, zdjęcia, żarówki, zastawę stołową, żwirek dla kota, worki do odkurzaczy, szczoteczki do zębów, odpady tekstylne. Odpady te można wrzucać do stojących przy każdym domu pojemników na śmieci. Gdy mieszkasz w domu, potrzebujesz własnego pojemnika na takie odpady, koszt dla kilkuosobowej rodziny to ok. 125 euro rocznie. Odpady te zostają spalone w spalarniach śmieci. Dzięki temu uzyskuje się również prąd i ciepło przesyłane na odległość.

Używana odzież

Do używanej odzieży zalicza się pościel, buty, bielizna stołowa, koce i kołdry wełniane, części ubioru. Używaną odzież można oddawać do pojemników przy organizacjach typu Caritas lub w second handach.

Odpady wielogabarytowe

Do odpadów wielogabarytowych zaliczają się wszystkie przedmioty, które z powodu swojej wielkości i wagi nie mogą trafić do pojemników na śmieci. Są to m.in. meble, odpady drzewne, żuzyte drewno, materace, narty, dywany, umywalki. Odpady wielogabarytowe można oddać w punktach zbiórki. Mogą one również zostać odebrane przez odpowiednie firmy, które również utylizują je zgodnie z obowiązującymi normami. Pozatym wiele gmin oferuje za opłatą odbiór tego typu śmieci.

Ciekawe informacje i wskazówki

W 2015 roku w Austrii wyprodukowana około 57,1 mln ton odpadów. Prognozy przewidują wzrost liczby odpadów w następnych latach. Wprawdzie duża część jest poddawana recyklingowi, jednak lepiej jest od samego początku niedopuszczać do powstawania zbyt dużej ilośc śmieci. Oto kilka wskazówek pomagających zmniejszyć liczbę produkowanych śmieci.

Używaj toreb z materiału zamiast plastikowych jednorazówek podczas robienia zakupów. Nie pakuj owoców i warzyw w plastikowe torebki jeśli to możliwe.

Nie kupuj napojów w plastikowych butelkach: jeśli jesteś w stanie zrezygnuj z zakupu wody w plastikowych butelkach na rzecz kranówki. W Austrii woda z kranu posiada wyśmienitą jakość i można ją pić bez obaw, do tego w każdym sklepie można kupić filtry filtrujące wodę.

Zamiast z butelek z plastiku korzystaj z bidonu, łatwy w transporcie; można go wszędzie uzupełnić wodą z kranu.

Drugie śniadanie nie musi być zapakowane w folię aluminiową czy plastikowy woreczek, korzystaj ze śniadaniówek.

W miarę możliwości kupuj szkło a nie plastik. Szkło można łatwiej poddać recyklingowi. Drukuj mniej: zamiast drukować niezliczone strony dokumentów, przeglądaj je na tablecie lub komputerze.

Nie kupuj jedzenia na zapas, zawsze kupuj tylko tyle co zjesz, poza tym dużo produktów jest jeszcze jadalnych po upłynięciu gwarancji. W miarę możliwości kupuj bez opakowań. W Austrii są już sklepy, w których można robić tego typu zakupy.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!