W pomieszczeniach zamkniętych miejsc publicznych należy zakryć usta i nos. Dotyczy to także wydarzeń organizowanych zarówno na świeżym powietrzu, jak i w budynkach. Maska musi być ubrana nawet po zajęciu miejsca siedzącego.
W przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu należy utrzymać minimalny odstęp (nie dotyczy osób żyjących razem w jednym gospodarstwie domowym). Utrzymać odstępu nie trzeba:
- Gdy osoby mieszkają w jednym gospodarstwie domowym,
- W maksymalnie sześcioosobowych grupach wraz z maksymalnie szóstką dzieci,
- Pomiędzy osobą niepełnosprawną a jej opiekunem.
W samolotach odstęp ten może zostać zmniejszony, należy jednak zakryć usta i nos. Nakaz ubrania maski obowiązuje także w na stacjach metra, peronach, przystankach, dworcach, lotniskach i ich łącznikach.
W gastronomii maksymalna ilość osób przy jednym stoliku nie może przekroczyć sześciu osób plus sześć dzieci. W przypadku stolików na zewnątrz limit został podniesiony do dwunastu osób plus dwanaście dzieci. Jeśli w lokalu gastronomicznym będzie znajdowała się więcej niż pięćdziesiąt miejsc siedzących, restauracja będzie musiała przygotować od 1 listopada plan ochrony. Dodatkowo napoje oraz posiłki mogą być spożywane tylko po zajęciu miejsca siedzącego. Wyjątkiem są budki z jedzeniem oraz targi.
Wprowadzona zostanie także godzina policyjna, od której spożywanie alkoholu w lokalu i w odległości 50 m od niego, będzie zakazane. Dotyczy to także stacji paliwowych oraz budek z jedzeniem.
Na eventach i wydarzeniach będą obowiązywały następujące limity:
- Sześć osób bez stałych miejsc siedzących w pomieszczeniach zamkniętych wraz z maksymalnie szóstką dzieci,
- Dwanaście osób bez stałych miejsc siedzących na świeżym powietrzu wraz z maksymalnie szóstką dzieci,
- 1000 osób, którym przydzielone zostaną stałe miejsca siedzące w pomieszczeniach zamkniętych,
- 1500 osób, którym przydzielone zostaną stałe miejsca siedzące na świeżym powietrzu.
Na wydarzeniach wprowadzono także zakaz wydania napojów i posiłków (oprócz wody). Obowiązują jednak wyjątki:
- Na wydarzeniach, które trwają dłużej niż trzy godziny, obowiązują standardowe zasady gastronomii,
- Na wydarzeniach, na których w normalnej sytuacji wydawane są posiłki i napoje, te mogą zostać podane tylko przy miejscu siedzącym.
Przy organizowaniu wydarzeń zgodnie z obowiązującymi limitami, od 1 listopada należy przedłożyć plan ochrony i zgłosić event w odpowiednim urzędzie administracyjnym.
Na próbach i występach chórów oraz zespołów muzycznych będą obowiązywały limity. W przypadku zespołów amatorskich limit wynosi sześć osób w pomieszczeniach zamkniętych i dwanaście na zewnątrz. Z kolei w przypadku zespołów profesjonalnych po złożeniu planu ochrony obowiązuje limit 50 osób wewnątrz i 100 na zewnątrz. Jeśli limit zostanie przekroczony, musi zostać przydzielony pełnomocnik ds. koronawirusa.
W pogrzebach będzie mogło brać udział do 100 osób.
Obowiązkiem utrzymania odstępu minimalnego zostało objęte także uprawianie sportu. Wyjątkiem są dyscypliny, przy których uprawianiu dochodzi do kontaktu fizycznego z inną osobą.
W domach opieki i spokojnej starości obowiązuje nakaz ubrania maski we wszystkich pomieszczeniach wspólnych, jak i pokojach przeznaczonych dla pracowników czy odwiedzających. Wyjątkiem od obowiązku objęte są osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą zakryć ust i nosa. Wizyty w ramach opieki paliatywnej czy hospicyjnej, jak i w celu towarzyszenia w krytycznych wydarzeniach życiowych są dozwolone.
Każdy właściciel takiej placówki musi przygotować plan ochrony, w którym zawarte zostaną także zasady odwiedzania. Mieszkańcy i pracownicy domów opieki i spokojnej starości mają być dodatkowo częściej testowani na koronawirusa.
Każdy kraj związkowy może zaostrzyć obowiązujące obostrzenia.
Źródło: heute.at