Gdzie by nie spojrzeć, wszystko pustoszeje. Ciężko spotkać jeszcze gdzieś ludzi. Rosnąca liczba chorych na koronawirusa sprawiła, że rząd podjął radykalne środki, które wpłyną na życie każdego mieszkańca Austrii. Obecnie należy przede wszystkim przestrzegać kilku zasad, mianowicie trzeba unikać kontaktu z innymi osobami i zostać w domu, nie można organizować spotkań powyżej pięciu osób, a na zewnątrz należy wychodzić tylko wtedy, jeśli trzeba załatwić najpotrzebniejsze rzeczy.
Niestety najbardziej dotknięty obecną sytuacją jest Tyrol, gdzie wprowadzono już całkowity zakaz wychodzenia. Od poniedziałku w całym kraju policja będzie kontrolować, czy mieszkańcy przestrzegają obowiązujących zasad. Jeśli nie, otrzymają odpowiednią karę. Co prawda nadal można np. wychodzić na spacer, jednak należy robić to samemu, bądź z osobami, z którymi żyje się pod jednym dachem, ale powinno mieć to miejsce tylko w pilnych sytuacjach. Jeśli odpowiednie służby natrafią na grupę przechodniów, zostaną one zmuszone do rozdzielenia się. Każdy kto nie będzie przestrzegał panujących zasad może spodziewać się grzywny w wysokości do 2 180 euro. Również w przypadku gdy zostaną zignorowane zakazy dotyczących miejsc publicznych np. placów zabaw, będzie wystawiana kara wynosząca do 3 600 euro.
Otwarte lokale
Od wtorku restauracje, kawiarnie, puby i ciastkarnie będą zamknięte. Otwarte jednak nadal będą supermarkety, rzeźnicy, piekarnie, drogerie, apteki, sklepy z tytoniem, banki, poczty, stacje benzynowe, sklepy z jedzeniem dla zwierząt oraz wyrobami medycznymi. Także rzemieślnicy i mechanicy mogą nadal dalej pracować. Z racji, że dużo osób będzie pracować z domu, sklepy z telefonami komórkowymi wszystkich operatorów sieci będą otwarte, aby wesprzeć takie osoby.
Ograniczenia pracy urzędów
Austriacki urząd pracy spodziewając się dużej ilości klientów zmienił swoje usługi na telefoniczne i internetowe. Dotyczy to zarówno osób, które zostaną teraz bezrobotne, jak i przedsiębiorstw, które muszą zwolnić pracowników lub ubiegać się o skrócenie czasu pracy, czyli tzw. Kurzarbeit. W przypadku osoby, która chciała zgłosić swoje bezrobocie, nie jest wymaga osobista wizyta w AMS, a każdy, kto chce przyjść do urzędu pracy musi się prędzej umówić.
Także urzędy okręgowe i miejskie ograniczają godziny pracy. W Klagenfurcie tylko wydział spraw obywatelskich jest otwarty, zaś we Wiedniu na razie nic nie zmienia się w godzinach otwarcia urzędów. Jednak urzędnicy proszą, aby sprawy urzędowe załatwić internetowo, bądź przesunąć na późniejszy termin. Aby chronić pracowników powstała ruchoma ściana działowa oraz preferowane są płatności za pośrednictwem karty. W przypadku ambasad Austrii nie pracują oddziały do wiz.
Zamknięte szkoły i przedszkola
Z powodu koronawirusa 1,1 miliona uczniów nie będzie chodzić do szkoły. Najpierw odwołano zajęciach w szkołach średnich i uniwersytetach, a od środy w pozostałych szkołach. Jednak nie jest to czas ferii, więc lekcje będą przeprowadzane internetowo. Maluchy uczęszczające do przedszkola również mają zostać w domu.
Homeoffice
Rząd wymaga, aby mieszkańcy ograniczyli kontakt i siedzieli w domu, jednak co z pracą? Pracodawcy są zobowiązani umożliwić pracownikom pracę w domu.
Ograniczenia w transporcie publicznym
Większość ludzi pozostaje w domach, zatem nie potrzeba tylu autobusów czy pociągów. Z tego też powodu od środy zostaje wprowadzony wakacyjny rozkład jazdy. Zatem np. U1 nie pojedziecie już co dwie, a co trzy minuty. Od 20 marca nie pojedzie już nocne metro, lecz autobusy. ÖBB zaś nie zmienia regionalnego planu. Jednak żaden pociąg do Włoch, Słowacji, Czech i Szwajcarii na razie nie pojedzie. Połączenia do Niemiec, Węgier i Słowenii nadal pozostają w rozkładzie.
Kościoły i szpitale
Od 16.03 kościoły i stowarzyszenia religijne odwołują Msze Św. i spotkania. Zaplanowane chrzty i śluby zostały przesunięte. Odwiedziny w szpitalach również zostały zabronione. Wyjątek stanowią oddziały opieki paliatywnej, intensywnej terapii, oddziały dziecięce i porodówki, które są częściowo zamknięte. Jest to monitorowane w szpitalach miejskich w Wiedniu m.in. za pomocą kontroli dostępu. Nie ma także możliwości odwiedzin w domach spokojnej starości i domach opieki, a spotkania seniorów zostają zamknięte.
Ograniczone życie towarzyskie
Począwszy od Wiedeńskiej Opery Narodowej i teatru Burgtheater wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Kina, muzea, termy i baseny są nieczynne. Wydarzenia sportowe zostały odwołane. W Innsbrucku zabroniono przebywania w parkach ”Franz Gschnitzer-Promenade”, ”Arthur Haidl Promenade ” oraz pomiędzy mostami Freiburgerbrücke i Universitätsbrücke. Ośrodki narciarskie również zawieszają swoją działalność. A kto myślał, że wyjdzie z swoim dzieckiem na plac zabaw lub boisko, może o tym szybko zapomnieć, gdyż te miejsca również będą zamknięte.
Urzędy
Godziny urzędowania zostają ograniczone. Zatem w Wiedniu niemożliwa będzie wymiana prawa jazdy, ani wydanie duplikatów. W przypadku medycyny nie będą wykonywane żadne badania bez skierowania. Komisariaty również ograniczają liczbę godzin, jednak nie ma to wpływu na normalne kontrole policyjne. Sądy ograniczają swoją pracę aż do 13 kwietnia. Osoby chcące tam załatwić pilne sprawy muszą wcześniej się zgłosić. Rozporządzenia tymczasowe np. w przypadku przemocy domowej oraz negocjacje w sprawach zatrzymania nadal będą możliwe. Wszelkie ograniczenia nie ominą również więzień. Zatem odwiedziny będą odbywać się tylko za szybą, a nowi więźniowie muszą przez pierwsze 14 dni być izolowani.