W niedzielę austriacki rząd zdecydował się wydłużyć i zaostrzyć obowiązujący lockdown do 7 lutego. Powodem tej decyzji jest mutacja koronawirusa, która dotarła do Wielkiej Brytanii, a w ostatnim czasie również do Austrii. W kraju Mozarta zanotowano bowiem już pierwsze przypadki zarażenia mutacją.
Panujące obostrzenia zostały więc wydłużone, a dwie restrykcje nawet zaostrzone. Zasada utrzymywania odstępu wynosi od teraz 2 m, a w handlu i publicznych środkach transportu należy nosić maski typu FFP2.
Władze kraju i landów zdecydowały, że będą co tydzień analizowały rozwój pandemii i decydowały o ewentualnych nowych obostrzeniach. Celem ma być zmniejszenie liczby zakażeń do maksymalnie 50 infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia.
Otwarcie gospodarki
Szkoły, muzea, handel i salony fryzjerskie mają zostać otwarte 8 lutego, a nie jak wcześniej zakładano 25 stycznia. Jednak tylko przy uwzględnieniu i wdrożeniu surowego reżimu sanitarnego. Oznacza to, że do ferii międzysemestralnych uczniowie będą uczyli się online. Górna Austria i Styria zdecydowały się rozpocząć ferie tydzień wcześniej. W Wiedniu i Dolnej Austrii nauka stacjonarna rozpocznie się w systemie zmianowym już 8 lutego. Pozostałe kraje związkowe dołączą 15 lutego.
Gastronomia i turystyka pozostaną zamknięte do końca lutego. W połowie miesiąca rząd zadecyduje o ewentualnym otwarciu branż w marcu. Oznacza to, że wyjazdy zimowe nie będą w tym roku możliwe. Ośrodki narciarskie pozostaną wprawdzie otwarte, lecz tylko dla okolicznych mieszkańców i osób, które zdecydują się na jednodniowy wyjazd.
Do końca lutego zakazane jest organizowanie wydarzeń i eventów. Teatry i opery zostaną otwarte najwcześniej z początkiem marca. Fani muzyki powinni na razie zapomnieć o dużych koncertach.
Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, lecz bez jakiejkolwiek publiki.
Źródło: heute
Stan na 17.01,2021