Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Najważniejsze informacje o bezrobociu. 7 wskazówek dla poszukujących pracy w Austrii

Co zrobić, gdy ze względu na kryzys wywołany pandemią koronawirusa, austriacka firma musi nas zwolnić? Jak wygląda bezrobocie w Austrii?

Bezrobotny w rozumieniu prawa

Osobę pozbawioną pracy określa się jako bezrobotną, jeśli po zakończeniu stosunku pracy lub zamknięciu własnej działalności gospodarczej nie znalazła nowego zatrudnienia.

By otrzymać zasiłek dla bezrobotnych czyli Arbeitslosengeld w Austrii w czasach koronawirusa, należy złożyć odpowiedni wniosek w Austriackim Urzędzie Pracy (AMS), najlepiej internetowo poprzez konto e-AMS. Możliwy jest także kontakt mailowy oraz telefoniczny. W aktualnej sytuacji bezrobotni nie muszą wnioskować o zasiłek osobiście. AMS zapewnia, że uzna także wnioski, które ze względu na przeciążenie linii telefonicznej i konta mailowego urzędu zostaną złożone z kilkudniowym opóźnieniem.

Właściwy urząd pracy

Osoby bezrobotne powinny skontaktować się z AMS-em, który znajduje się w okręgu ich zamieszkania, lub stałego pobytu.

Zasiłek dla bezrobotnych

Jeśli wszystkie wymagania zostaną spełnione, wnioskodawca może liczyć na zapomogę od dnia, w którym złożył wniosek. Zasiłek może być wypłacany najwcześniej za dzień, w którym zakończył się ówczesny stosunek pracy.

Plan wsparcia osób poszukujących pracy

Austriacki Urząd Pracy stworzy razem z bezrobotnym specjalny Betreuungsplan, czyli plan wsparcia osób szukających pracy. W nim zostaną opisane działania, mające jak najszybciej zakończyć okres bezrobocia danej osoby – przykładowo szkolenia podwyższające kwalifikacje. Jeśli bezrobotny nie będzie umiał dogadać się z urzędem w sprawie wspomnianego Betreuungsplan, AMS będzie mógł stworzyć go samodzielnie.

Każdy bezrobotny powinien otrzymać kopię planu wsparcia. W przypadku sporu prawnego, może on stanowić bowiem ważny dowód.

Terminy kontrolne

Urząd wyznacza cotygodniowe terminy kontrolne. W zależności od sytuacji może jednak zmniejszyć ich częstotliwość. O dacie i miejscu odbycia się spotkania, bezrobotnego musi poinformować AMS. Należy pamiętać, by nie opuszczać tych spotkań. Kto się na nich nie pojawi, straci zasiłek dla bezrobotnych. Ten zostanie przywrócony dopiero, gdy osoba bezrobotna przedłoży dowód istnienia przeszkody w stawieniu się na spotkaniu.

Obowiązek meldunkowy (Meldepflicht)

Każdy bezrobotny jest zobowiązany do meldowania się w AMS-ie. Oznacza to, że wszystkie ważne zmiany należy zgłosić w urzędzie. Przykładowo może to być rozpoczęcie pracy, rozpoczęcie pracy przez małżonka/partnera lub zmiana dochodu małżonka/partnera. Kto nie dotrzyma tego obowiązku, musi liczyć się ze stratą zasiłku.

Bezrobocie i ubezpieczenie zdrowotne

Osoby bezrobotne mają ubezpieczenie zdrowotne w Austrii, nie muszą jednak płacić na nie składek. Ubezpieczenie dotyczy także najbliższych osoby szukającej pracy, jeśli nie są oni ubezpieczeni.

Jeśli bezrobotny zachoruje w okresie, w którym pobiera zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld) lub zasiłek pomostowy (Notstandshilfe), otrzyma od 4 dnia choroby zasiłek chorobowy o wysokości pobieranego zasiłku dla bezrobotnych/zasiłku pomostowego. W ciągu pierwszych 3 dni choroby, AMS dalej wypłaca Arbeitslosengeld.

Po zakończeniu choroby, bezrobotny musi zgłosić się do 7 dni w urzędzie. Jeśli choroba trwa dłużej niż 62 dni lub prawo do zasiłku wygasło podczas choroby, należy zgłosić się osobiście do urzędu niezwłocznie po zakończeniu choroby.

 

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!