Jakie wprowadzono obostrzenia i od kiedy będą obowiązywały?
Od piątku ilość osób na prywatnych spotkaniach zostanie ograniczona do 6 uczestników w pomieszczeniach zamkniętych i 12 na świeżym powietrzu. W przypadku eventów liczba uczestników została ograniczona i każdy będzie musiał ubrać maskę. Wszystkie imprezy tego typu będą musiały zostać wcześniej zgłoszone w odpowiednim urzędzie.
Jak są definiowane spotkania w pomieszczeniach prywatnych?
Do tego należą przykładowo kursy jogi, spotkania stowarzyszeń, wesela, kursy pływania, spotkania w barach czy restauracjach. Wyjątkiem są msze święte, pogrzeby oraz studia fitness.
Czy dotyczy to także spotkań w domach?
Nie. Policja nie może sprawdzać ile osób przebywa w domach czy mieszkaniach.
Czy demonstracje zostaną zakazane?
Dotychczas demonstracje mogły odbywać się przy zachowaniu określonych zasad i przy ograniczeniu uczestników. Póki co to się nie zmieni.
Jakie kary grożą osobom, które nie będą przestrzegały prawa?
Przy zignorowaniu zasady 6 uczestników spotkań, grozi kara 1450 euro. Kto nie będzie chciał opuścić lokalu gastronomicznego przed rozpoczęciem godziny policyjnej, zapłaci do 3600 euro. Z kolei właściciele restauracji i barów, którzy nie będą trzymali się zasad, mogą otrzymać karę do 30 tys. euro.
Czy nowe obostrzenia mają wpływ na imprezy masowe?
Górna granica uczestników na imprezach masowych wynosi 1500 osób na świeżym powietrzu lub 1000 osób w pomieszczeniach zamkniętych. Na tego typu eventach zakazane jest wydawanie napoi oraz posiłków.
Czy w tym roku zostaną zorganizowane jarmarki?
Jarmarki bożonarodzeniowe mogą się odbyć, lecz organizatorzy muszą przedstawić najpierw dokładny plan ochrony.
Czy domy opieki i spokojnej starości zostaną zamknięte dla odwiedzających?
Władze pracują jeszcze nad dokładnym planem. W ramach niego mieszkańcy i pracownicy takich ośrodków będą częściej testowani, a wstęp do budynku będą miały tylko osoby, które spełnią określone warunki.
Czy noszenie przyłbic jest dozwolone?
Mimo iż uznaje się, że przyłbice nie zapewniają odpowiedniej ochrony, nie zostaną one na razie zakazane.
Czy godzina policyjna będzie obowiązywała w całym kraju?
Od połowy września w Vorarlbergu, Tyrolu i Salzburgu obowiązuje godzina policyjna. Wprawdzie władze Austrii nie planują wprowadzenia tej zmiany w całym kraju, lecz zachęcają inne kraje związkowe do zrobienia tego we własnym zakresie.