Jak długo może szczekać pies?
Uznawane jest za dopuszczalne, jeśli pies szczeka nieprzerwanie przez 10 minut w miejscu zamieszkania. Nie może jednak szczekać dłużej niż pół godziny dziennie. Jeśli szczekanie psa z sąsiedniej działki źle wpływa na jakość naszego życia wskazana jest rozmowa z sąsiadem, a gdy to nie przynosi skutku należy się udać do wiedeńskiego urzędu miasta (Magistratischer Bezirksamt) lub do właściwego dla siebie starostwa w danym kraju związkowym. Warto również rozważyć, skontaktowanie się z towarzystwem ochrony zwierząt – w większości wypadków przyczyną ciągłego szczekania są nieodpowiednie warunki trzymania zwierzęcia. Słuchając psiego szczekania cierpimy nie tylko my ale i bardzo często również samo zwierzę.
Czy pies może pozostać sam w mieszkaniu?
Zasadniczo tak, ale właściciel musi zadbać o to, by zwierzęciu niczego nie brakowało. W praktyce chodzi o to by pies nie hałasował pod nieobecność właściciela. Jeśli ten nie jest w stanie zagwarantować, że pies w mieszkaniu będzie zachowywać się cicho, nie może go zostawiać samego. Gdy nie podejmie żadnych środków zapobiegawczych, a pies dalej pod jego nieobecność szczeka, musi się liczyć z grzywną. W ostateczności, gdy szczekanie staje się dla mieszkańców nie do wytrzymania, tj. sytuacja gdy pies szczeka lub ujada w regularnych odstępach czasu bez przerwy 5-10 minut, grozi to nawet powództwem o zaniechanie.
Co zrobić gdy pies szczeka w nocy?
Gdy pies w nocy, między 22.00 a 6.00 raz po raz głośno ujada i tym samym zakłóca ciszę nocną jego właściciel musi liczyć się z karą pieniężną. By taka została nałożona poziom hałasu jaki powoduje pies musi być wyższy od tego, co zazwyczaj panuje w okolicy.
Gdzie mogą psy sikać?
Właściciel ma obowiązek sprzątania po swoim pupilu i również w tym wypadku, gdy zaniedba swój obowiązek musi się liczyć z karą pieniężną. Przepisy nie obejmują ani nie wyznaczają gdzie i kiedy pies może w miejscu publicznym sikać. To nie znaczy, że zwierzak może się wzałatwiać wszędzie. Właściciel powinien pamiętać, że z drogi czy parku korzystają również inne osoby.
Co zrobić, gdy pies sąsiada jest agresywny?
Agresywne zachowanie psa w większości przypadków jest spowodowane nieodpowiednimi warunkami bytowania. Jeśli czworonóg jest agresywny to jego właściciel może zostać zobowiązany z urzędu do zakładania kagańca lub wyprowadzania na smyczy. Jeśli właściciel nie zastosuje się do zaleceń może mu zostać odebrany pies.
Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek z udziałem psa?
Za szkody powstałe w wyniku wypadku ponosi pełną odpowiedzialność właściciel zwierzaka, ale poszkodowana w wypadku strona musi być w stanie udowodnić, że wypadek był nie do uniknięcia – w przeciwnym razie również ponosi karę. Zerwana obroża nie jest dla właściciela wytłumaczeniem; jego obowiązkiem jest podjąć wszelkie starania by do żadnych wypadków czy incydentów z jego czworonogiem nie dochodziło.
Czy można wyprowadzać psa na rowerze?
Kodeks drogowy zakazuje wyprowadzania psów za pomocą wszelkich pojazdów. Jako że rower jest pojazdem, nie można z jego pomocą wyprowadzać psów, nie tylko na drogach dostosowanych do ruchu samochodowego lecz także na pasach czy ścieżkach rowerowych.