Basiseinkommen, czyli tak zwane podatkowe minimum egzystencjalne, jest zwolnione z opodatkowania. Dotyczy to jednak tylko osób pracujących i zarabiający rocznie maksymalnie 12 tys. euro. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą limit ten kończy się na 11 tys. euro. Co jednak z resztą osób pracujących? Jak wygląda ich sytuacja podatkowa? Oto odpowiedź.
Czy muszę złożyć Einkommensteuererklärung, czyli deklarację podatku dochodowego?
Einkommensteuererklärung należy złożyć, gdy:
- Osoba otrzymuje dochód wyłącznie z samodzielnej działalności lub pracy w zakładzie produkcyjnym, który przekracza 11 tys. euro,
- Osoba otrzymuje dochód z samodzielnej działalności powyżej 730 euro i dochód z pracy zarobkowej nie na własny rachunek, a suma przekracza 12 tys. euro,
- Finanzamt zażąda złożenia deklaracji podatku dochodowego.
WSKAZÓWKA: Einkommensteuererklärung można złożyć online poprzez platformę FinanzOnline. Termin oddania zeznania to 30 czerwca kolejnego roku. Możliwe jest także złożenie papierowej deklaracji w urzędzie. Do tego wymagane są formularze E1, E1a lub E1a-K. Termin oddania dokumentu jest w tym wypadku krótszy i wynosi 30 kwietnia kolejnego roku.
Einkommensteuerbescheid
W decyzji o wymiarze podatku dochodowego (niem. Einkommensteuerbescheid) znajdzie się później informacja o obliczeniu wysokości podatku dochodowego. Jeśli przykładowo Sonderausgaben, czyli wydatki specjalne nie zostaną uznane, a powinny, podatnik może złożyć w ciągu miesiąca zażalenie.
Przedpłata podatku
Jeśli podatnik ma w ciągu roku więcej niż jeden podlegający opodatkowaniu dochód, musi dokonywać przedpłaty podatku. Jej wysokość na kolejny rok jest ustalana przez Finanzamt po złożeniu deklaracji podatku dochodowego. Ma to miejsce jednak tylko, gdy kwota wynosi przynajmniej 300 euro. Jeśli przedpłata będzie zdaniem podatnika za wysoka, ponieważ w danym roku przykładowo zarabia mniej niż w ostatnich latach, może złożyć zażalenie w ciągu miesiąca.
Jeśli okres ten minął, możliwe jest złożenie do 30 września wniosku o obniżenie płatności. Zapłacona już nadwyżka zostanie później odjęta od przedpłat podatku na kolejny rok.
Zaległości w urzędzie?
Osoby, które mają zaległości w Finanzamcie mogą poprosić o odroczenie spłaty lub podział kwoty na raty. To jest jednak tylko możliwe, gdy natychmiastowa płatność jest związana z pewnymi trudnościami.
WSKAZÓWKA! Przy zobowiązaniach mniejszych niż 750 euro urząd nie naliczy odsetek. W przypadku wyższej kwoty należy liczyć się z odsetkami o wysokości 3,88%.