Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Jak ją zrozumieć?

Arbeitsvertrag, czyli umowa o pracę w Austrii

arbeitsvertrag austria, umowa o pracę w asutrii, co to jest arbeitsvertrag, wypooiedznie umowy o pracę w asutrii, co musi zawierać arbeitsvertrag
Zdjęcie: freepik
Jeśli szukasz pracy w Austrii, prędzej czy później będziesz musiał podpisać umowę. Należy ją uważnie przeczytać i zrozumieć jej treść. W tym tekście znajdziesz najważniejsze informacje na temat tzw. Arbeitsvertrag, czyli umowy o pracę w Austrii. Co musi być w niej zawarte i kiedy obowiązuje? Sprawdź!

Arbeitsvertrag w Austrii, co to jest?

Arbeitsvertrag, inaczej Dienstvertrag, czyli umowa o pracę. Reguluje ona współpracę między tobą a twoim pracodawcą. Po pierwsze określa, jaką pracę musisz wykonać. Określa również warunki ramowe, takie jak miejsce, w którym będziesz pracować. Ogólnie rzecz biorąc, Arbeitsvertrag obejmuje zarówno Twoje obowiązki, jak i prawa jako pracownika.

Umowę o pracę możesz zawrzeć na piśmie, ustnie lub w drodze „konsekwentnych działań”. Ta ostatnia możliwość oznacza, że już wykonujesz pracę. Również w ten sposób może powstać stosunek pracy. Nawet jeśli nie ma pisemnej umowy o pracę, pracodawca musi poinformować Cię na piśmie o Twoich prawach i obowiązkach. Wtedy prawo mówi o Dienstzettel, czyli dokumencie ustalającym zakres praw i obowiązków wynikających ze stosunku pracy.

Podpisanie umowy o pracę

Przy szukaniu pracy, najpierw wysyłasz aplikację, po której możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Podczas takiej rozmowy dowiesz się o najważniejszych aspektach pracy. Na przykład o miejscu pracy, godzinach pracy i wynagrodzeniu. Jeśli w końcu otrzymasz ofertę pracy, w większości przypadków przedstawiony zostanie ci Arbeitsvertrag.

Należy ją uważnie przeczytać przed podpisaniem. To, co jest w zawarte w austriackiej umowie o pracę, może mieć ogromny wpływ na twoje życie. Jeśli nie rozumiesz niektórych zapisów umowy, możesz zwrócić się o poradę do Arbeiterkammer (Izby Pracownicza). Co więcej, jako pracownik możesz również życzyć sobie zmiany w umowie o pracę. Nie powinieneś podpisywać Arbeitsvertrag, dopóki nie poczujesz, że wszystko jest w porządku. W przeciwnym razie zawsze możesz poszukać innej, bardziej odpowiedniej pracy.

Co musi znaleźć się w austriackiej umowie o pracę Arbeitsvertrag?

W austriackiej umowie o pracę znajdują się obowiązkowe klauzule, które w każdym przypadku muszą być przedstawione: praca, wynagrodzenie i klasyfikacja zgodnie z obowiązującym zbiorowym układem pracy (Kollektivvertrag – KV). Ta klasyfikacja określa, ile powinieneś zarabiać według KV. Ponadto Arbeitsvertrag może zawierać wiele innych informacji. Należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

  • Arbeitszeit, czyli czas pracy: Tu nie chodzi, tylko o to, ile godzin będziesz pracować w tygodniu. Najczęściej określa się również dni, w które będziesz wypracowywać te godziny.
  • Überstunden, czyli nadgodziny: Umowa o pracę może wymagać od Ciebie pracy w godzinach nadliczbowych. Określa również warunki, w jakich jest to konieczne.
  • Arbeitsort und Tätigkeit, czyli miejsce pracy i działalność: Im dokładniej określone miejsce pracy i działalność, tym lepiej. Oznacza to, że twój pracodawca nie może przenieść cię do innego miejsca pracy bez twojej zgody lub przydzielić ci nowych obowiązków.
  • Vordienstzeiten, czyli wcześniejsze okresy zatrudnienia: Twoje zarobki mogą również zależeć od doświadczenia zawodowego. W związku z tym takie same i podobne czynności powinny być uwzględnione w Arbeitsvertrag jako okres poprzedzający zatrudnienie.
  • Konkurrenzklausel, czyli klauzula o zakazie konkurencji: Tutaj pracodawca może zdecydować, gdzie możesz pracować po zwolnieniu. Może bowiem zablokować ci możliwość pracy u konkurencji, abyś nie dzielił się tajemnicami firmowymi. Jest to jednak możliwe tylko w pewnych okolicznościach.

Od regularnych godzin nadliczbowych, przez przeniesienie do innej lokalizacji, aż po zamknięcie kolejnego miejsca pracy: warunki umowy o pracę mogą mieć wpływ na Twoją codzienną pracę i karierę. Tym ważniejsze jest, abyś dokładnie przeczytał Arbeitsvertrag. Ważne jest również, aby na piśmie nie było nic innego, jak tylko to, co zostało omówione ustnie.

Kiedy obowiązuje umowa o pracę w Austrii?

W Austrii wiele praw pracowniczych określają ustawy. Na przykład istnieje ustawa o urlopach (Urlaubsgesetz), która wymaga pięciu tygodni urlopu dla pracowników w Austrii. Istnieją również zbiorowe układy pracy, które ustanawiają standardy dla całych branż. Przepisy te regulują na przykład płatności specjalne, takie jak dodatki świąteczne i urlopowe (Weihnachts-, Urlaubsgeld w Austrii). Często w Arbeitsvertrag znajduje się również odniesienie do zbiorowego układu pracy lub ustawy. 

Jeśli zastanawiasz się, które przepisy obowiązują kiedy, możesz się tym sugerować:

  1. Przede wszystkim zawsze obowiązuje to, co stanowi prawo.
  2. Układ zbiorowy może zawierać inne postanowienia.
  3. Umowa o pracę reguluje Twój osobisty stosunek pracy.

Obowiązuje przy tym tzw. “Günstigkeitsprinzip”, czyli zasada przychylności: uregulowania zawarte w ustawie mogą zostać zmienione przez układ zbiorowy pracy i umowę o pracę tylko w taki sposób, aby były lepsze dla Ciebie jako pracownika. Na przykład Arbeitsvertrag może przewidywać sześć tygodni urlopu lub wynagrodzenie wyższe od umowy zbiorowej. Ale nie możesz zarabiać mniej i mieć mniej urlopu. 

Wypowiedzenie umowy o pracę w Austrii

Umowa o pracę zazwyczaj określa również sposób rozwiązania stosunku pracy. W przypadku umów o pracę na czas określony (befristete Arbeitsverträge) od samego początku ustalona jest data automatycznego zakończenia stosunku pracy. W przypadku umów o pracę na czas nieokreślony (unbefristete Arbeitsverträge) zazwyczaj istnieje klauzula o rozwiązaniu umowy. Często przywołuje się przy tym okres wypowiedzenia (Kündigungsfrist) przewidziany w układzie zbiorowym. Możliwe jest również ustalenie odrębnego okresu wypowiedzenia. Również tutaj obowiązuje zasada: przepisy w KV nie mogą być zmieniane na Twoją niekorzyść!

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Granica 300 zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii zostanie niedługo osiągnięta. Oznacza to, że w kraju szykują się

Osoby zatrudnione w Austrii, które w trakcie pandemii zostały wysłane na skrócony czas pracy, mają teraz szansę na

W jakich sytuacjach dochodzi do wypadku przy pracy? Kiedy należy go zgłosić i gdzie dostępne są formularze? O tym

Każda rodzina ma prawo do zasiłku rodzinnego wypłacanego na każde z dzieci mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym

Zobacz jeszcze to!