Likwidacja etatów króluje ostatnio w austriackich przedsiębiorstwach. Zielpunkt, Schirnhofer, Bank Austria, a także Leder & Schuh – te firmy zwolniły ostatnio najwięcej pracowników. Co powinni wiedzieć poszkodowani?
Na samym wstępie warto zdawać sobie sprawę z faktu, że zwolnienie ustnie również się liczy. Wyjątkiem są przypadki, w których w umowie o pracę lub zbiorowej umowie o pracę zaznaczono, że zwolnienie pracownika musi nastąpić na piśmie.
W czasie trwania okresu wypowiedzenia pracownik musi zachowywać się tak, jak podczas trwania stosunku pracy – nie możesz zaniedbywać swoich obowiązków.
Zwolnienie od obowiązków – Pracodawca decyduje czy zwolni swojego pracownika z jego obowiązków. Sam pracownik nie ma prawa do podjęcia takiej decyzji. Jeżeli już szef zgadza się na takie wyjście, warto poprosić o potwierdzenie na piśmie.
Termin wypowiedzenia – Określa okres czasu od momentu zwolnienia do ostatniego dnia pracy. Okres wypowiedzenia jest wyraźnie ustalony przez prawo i jest uzależniony od długości stosunku pracy (wpierw 6 tygodni, po przepracowaniu pięciu lat – trzy miesiące, maksymalnie jednak – pół roku). W przypadku osób, które obowiązuje zbiorowy układ pracy, okres wypowiedzenia wynosi od jednego dnia do kilku miesiący. Termin zwolnienia określa zawsze ostatni dzień pracy, a nie dzień zwolnienia.
Odszkodowanie – Jeżeli pracodawca nie zastosuje się do okresu wypowiedzenia, masz prawo do odszkodowania z tego tytułu. Składają się na nie wszystkie dochody, jakie otrzymałbyś podczas okresu wypowiedzenia (wypłata, dodatki, dni urlopowe). Po odszkodowanie należy zwrócić się do pracodawcy. W razie wystąpienia trudności o odszkodowanie można ubiegać się w sądzie w przeciągu sześciu miesięcy. Najlepiej zwrócić się w tej sprawie do związku zawodowego lub Izby Pracy.
Powód zwolnienia – Pracodawca nie musi podawać powodu zwolnienia pracownika.
Szukanie pracy – W czasie okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje jedna piąta tygodniowego czasu pracy na szukanie nowej pracy.
Chorobowe – Zwolnienie pracownika przebywającego na chorobowym jest legalne. Jeżeli chorobowe trwa dłużej niż okres wypowiedzenia, pracodawca musi wypłacać zasiłek chorobowy przez taki sam okres, który obowiązywał w czasie trwania stosunku pracy. Dokładny czas ustala każde przedsiębiorstwo indywidualnie.
Urlop – Kwestię wykorzystania pozostałego urlopu pracownik musi uzgodnić z pracodawcą, ponieważ nie ma prawa do wykorzystania go podczas trwania okresu wypowiedzenia. Pracodawca może wymagać, by pracownik dalej pracował. W takim przypadku pracodawca musi wypłacić pracownikowi niewykorzystany urlop.
Zasiłek dla bezrobotnych – W czasie, kiedy dostajesz wypłacany urlop, nie masz prawa do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych.
Zaskarżenie wypowiedzenia – Jeżeli zwolniony zostaje starszy pracownik, może on pod pewnymi warunkami zaskarżyć wypowiedzenie. Powództwo zaskarżające można złożyć w ciągu dwóch tygodni od zwolnienia w sądzie pracy i sądzie społecznym.