Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Czy szef musi płacić za prąd, gdy zatrudniony pracuje z domu?

Wiele osób pracuje obecnie w Austrii zdalnie. Duża część z nich nie daje sobie jednak sprawy, że pracodawca musi im zapewnić odpowiedni sprzęt do pracy i zapłacić za ogrzewanie, prąd oraz Internet.

Eksperci z Austriackiego Porozumienia Związków Zawodowych (ÖGB) oraz Austriackiej Izby Pracowniczej (AK) wobec ogromnej liczby zapytań wyjaśniają, że poza zapewnieniem sprzętu do pracy, jak laptop czy telefon służbowy, pracodawca jest zobowiązany także do pokrycia kosztów za Internet, prąd, a nawet ogrzewania mieszkania pracowników wykonujących swoje obowiązki zdalnie.

Przynajmniej 25 euro miesięcznie

Równocześnie eksperci podkreślili, że pracownicy i pracodawcy powinni ustalić wspólnie stałą stawkę miesięczną. Zdaniem Sylvii Hruska-Frank z AK powinna ona wynosić przynajmniej 25 euro. Wszystko zależy jednak od sytuacji. Taki zapis można zawrzeć w porozumieniu zakładowym lub wynegocjować indywidualnie i zapisać w umowie.

Zarówno AK, jak i ÖGB chcą, by dodatek nie był traktowany jako część wynagrodzenia, lecz jako rekompensata kosztów. Obecna sytuacja, w której zatrudnieni mogą odliczyć koszty dodatkowe za home office od podatku, nie jest według ekspertów właściwa. Ich zdaniem to pracodawca powinien być zobowiązany do wypłacenia rekompensaty za pokryte koszty.

Czas pracy obowiązuje także w domu

Prawa do pracy zdalnej w Austrii zasadniczo nie ma. Żaden zatrudniony nie może więc bez konsultacji z szefem przejść na home office. Nawet w trakcie pandemii decyzja ta musi zostać podjęta obustronnie.

Okazuje się, że nie ma także prawa zobowiązującego pracownika do wykonywania swoich obowiązków w biurze. Jeśli pracodawca nie jest w stanie udostępnić mu miejsca do pracy, musi mu ciągle wypłacać wynagrodzenie. Gdy do tego szef nie zapewni pracownikowi sprzętu do pracy z domu, ten nie jest zobowiązany do wykonywania swoich obowiązków.

Od niedawna ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obowiązuje także osoby pracujące w formie home office. Eksperci podkreślają, że w pracy z domu obowiązuje stały czas pracy oraz ruchomy czas pracy (niem. Gleitzeit), w zależności od formy, w jakiej zatrudniony pracował przed przejściem na pracę zdalną. Kto dotychczas mógł w czasie przerwy obiadowej opuścić stanowisko i pójść na zakupy, dalej ma do tego prawo. Pracodawca musi dodatkowo pilnować, by zostały utrzymane okresy spoczynku (niem. Ruhezeiten).

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!