600 euro na remont domu lub mieszkania dla osób prywatnych, zminimalizowana praca na czarno oraz polepszona koniunktura – to właśnie pozytywne efekty wprowadzenia dodatku na remont, czyli tzw. „Handwerkerbonus”, który obowiązywał w Austrii w latach 2014-2015. Łącznie przeznaczono na niego wpierw 10 milionów euro, a później 20 milionów euro. Obecnie trwają rozmowy nad przedłużeniem programu w roku 2016.
Jakie korzyści z dodatku na remont mają…
…osoby prywatne?
Osoby prywatne otrzymują 600 euro na remont lub modernizację ich domu lub mieszkania. Jedynym warunkiem jest zatrudnienie wykwalifikowanych rzemieślników albo firmy, która wykona usługę profesjonalnie.
…przedsiębiorstwa?
Aż jedna piąta przedsiębiorstw, która rozliczała wykonaną usługę poprzez dodatek na remont, zaobserwowała wzmożone zainteresowanie klientów oraz wzrost zleceń. Jedna czwarta firm uważa, że dzięki programowi nie musiała zwolnić któregoś ze swoich pracowników, natomiast jedna dziesiąta zatrudniła nowych pracowników.
…państwo?
Już w 2014 roku zyski ze wprowadzenia dodatku na remont przekroczyły środki przeznaczone na wsparcie remontów. Ministerstwo Finansów odnotowało zyski w wysokości 4,5 milionów euro.
Oto jak dotychczas funkcjonował dodatek na remont:
Kto mógł ubiegać się o dodatek?
Dodatek na remont mogły otrzymać tylko osoby prywatne. Dofinansowanie można było otrzymać zarówno na remont domu jednorodzinnego, bliźniaka, domu szeregowego, jak i mieszkania. Obiekt musiał jednak służyć osobom prywatnym do celów mieszkaniowych i być głównym lub dodatkowym miejscem zamieszkania osoby składającej wniosek.
Jakie usługi były dofinansowane?
Dodatek można było przeznaczyć na remont, konserwację lub modernizację obiektu mieszkalnego, który znajdował się na terenie Austrii. Dla przykładu dodatek mógł pokryć malowanie ścian, zmianę tapet, paneli, szlifowanie parkietu lub remont instalacji. Wspierano zarówno prace na zewnątrz budynku, takie jak np. odnowienie lub izolację dachu, fasady, jak również wymianę okien i drzwi. Zmiana wyposażenia wnętrza mogła zostać dofinansowana tylko wtedy, jeżeli bezpośrednio wiązało się z budynkiem – np. kuchnia zabudowana. Dodatek pokrywał też koszty dojazdu, planowania oraz doradztwa.
Jakie usługi nie były dofinansowane?
Dodatek nie pokrywał kosztów materiałów oraz wywózki, a także prac związanych z powstawaniem nowych obiektów lub poszerzaniu już istniejących (np. adaptacja poddasza). Nie dofinansowywano również prac na zewnątrz budynku (np. ogrody, tarasy, piwnice, niezamieszkałe poddasza), jak również konserwacji narzuconych z góry.
Ile wynosiło dofinansowanie?
Wysokość dofinansowania wynosiła 20 procent kosztów całkowitych, na które składały się usługi, koszty dojazdu oraz podatek VAT. Maksymalna kwota dodatku dla jednego obiektu mieszkalnego rocznie wynosiła 600 euro. Innymi słowy – w danym roku kalendarzowym można było złożyć wniosek o dofinansowanie prac w maksymalnej wysokości 3 000 euro (łącznie z VAT). Minimalna wysokość przedłożonych kosztów musiała opiewać na 200 euro. Do rozliczenia można było dołączyć rachunki za różne prace remontowe (np. malowanie, wymiana okien itd.). Wypłata środków przebiegała w formie jednorazowego dodatku do kosztów.
Czy dodatek do remontu mógł łączyć się z innymi dofinansowaniami?
Nie – dodatku na remont nie można było łączyć np. z dofinansowaniem na budowę mieszkania czy dodatkiem na renowację. Poza tym przedłożone koszty, które obejmował dodatek na remont, nie mogły zostać odliczone jako wydatek operacyjny, wydatek nadzwyczajny, koszty uzyskania przychodu lub zostać pokryte przez ubezpieczenie.