Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Austria: Home office zmienia się w telepracę

aktualności Aiustria, telepraca Austria, home office Austria
Zdjęcie: freepik
Nowelizacja ustawy w Austrii przewiduje rozszerzenie przepisów dotyczących home office. Od 2025 roku będą one objęte zakresem telepracy.

W ubiegłym  Rada Narodowa Austrii przyjęła nowe przepisy ubezpieczeniowe dotyczące telepracy, w tym również tzw. home office (praca z domu – przyp.red.). Do tej pory pojęcie to obejmowało jedynie pracę w głównym lub innym miejscu zamieszkania pracownika.

Najważniejsze zmiany dotyczące home office w Austrii

Telepraca ma miejsce wtedy, gdy pracę wykonuje się regularnie, z wykorzystaniem niezbędnych technologii albo w miejscu zamieszkania pracownika, albo w wybranym przez niego miejscu należącym do przedsiębiorstwa. Należą do nich miejsca publiczne, czyli np. kafejki internetowe lub tzw. przestrzenie coworkingowe.

Ewentualne wykorzystanie dodatkowych miejsc pracy ma charakter uzupełniający. W praktyce istotne jest więc, aby zawarte do tej pory umowy dotyczące home office nadal obowiązywały. Telepraca jest obopólna i musi zostać uzgodniona na piśmie między pracownikami a pracodawcami. Przepisy dotyczące ochrony danych i ochrony pracowników powinny zostać niezmienione.

Pracodawca musi w dalszym ciągu dostarczać niezbędny sprzęt cyfrowy (np. laptop, telefon służbowy) lub zapewnić zwrot kosztów (w stosownych przypadkach ryczałtowy).

Co z ubezpieczeniem?

W dziedzinie ubezpieczenia wypadkowego należy rozróżnić między telepracą w wąskim i szerokim znaczeniu. Do tej pierwszej zalicza się pracę we własnym mieszkaniu, mieszkaniu członka rodziny lub przestrzeni coworkingowej. Jednak muszą one znajdować się w pobliżu miejsca zamieszkania lub siedziby pracodawcy. Oznacza to, że ich odległość musi mieścić się w ramach zwyczajowej trasy do pracy.

Wypadki związane czasowo i przyczynowo ze świadczeniem telepracy w węższym lub szerszym znaczeniu zasadniczo są wypadkami przy pracy. Natomiast wypadki drogowe są objęte ochroną prawną jedynie w przypadku telepracy w wąskim znaczeniu.

Home office, a podatki w Austrii

Dotychczasowy Homeoffice-Pauschale, czyli dodatek za pracę z domu, zastąpiono Telearbeitpauschale. Kwota pozostaje jednak taka sama. Oznacza to, że 3 euro za dzień wyłącznej telepracy przez maksymalnie 100 dni w roku może pracodawca wypłacić bez podatku.

Ryczałtowa stawka za telepracę jest teraz dostępna również poza miejscem zamieszkania, pod warunkiem że jest to wyłączny dzień telepracy. Dni i ryczałt telepracy muszą jak dotychczas być zadeklarowane przez pracodawcę na koncie płacowym i liście płac. W odróżnieniu od dotychczasowych przypadków, w których dopuszczalne były również inne dowody dotyczące liczby dni pracy domowej, odliczenie ryczałtu telepracy jako kosztów reklamy przy zatrudnianiu pracowników będzie w przyszłości dopuszczalne jedynie w zakresie dni telepracy wskazanych na liście płac. 

Obowiązek pracodawcy dotyczący wskazania dni telepracy ma przede wszystkim na celu umożliwienie Urzędowi Skarbowemu sprawdzenia uprawnienia podatkowego pracowników do ubiegania się o ewentualne koszty telepracy.

A co z pracą za granicą?

Pojęcie telepracy obejmuje jedynie regularną pracę wykonywaną poza miejscem prowadzenia działalności przez pracodawcę w kraju lub za granicą. Zwykła praca wykonywana sporadycznie poza lokalem pracodawcy, na przykład w pokoju hotelowym, podczas (krótszego) urlopu, nie jest objęta pojęciem telepracy, o ile praca zwykle wykonywana jest zawsze w miejscu pracy pracodawcy. 

Regularna praca w wakacyjnym miejscu docelowym może stanowić telepracę. W tym kontekście używa się również angielskiego terminu workation, który trzeba uzgodnić z pracodawcą.

Źródło: kleinezeitung

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Klienci restauracyjni, którzy nie będą przestrzegali obowiązujących zasad reżimu sanitarnego, muszą spodziewać się surowych kar.

Od stycznia 2022 wzrosła górna granica zarobku dla osób pracujących w niewielkim wymiarze godzin w kraju Mozarta.

Lockdown w Austrii potrwa do 7 lutego. Później ma nastąpić stopniowy powrót do normalności.

Oblicz w prosty sposób kwotę brutto i kwotę netto!
Zobacz jeszcze to!