Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zasady pracy podczas upałów

Austria: Praca a upały

aktualności Austria, hiotzefrei Austria, wolne od upałów w Austrii
Zdjęcie: freepik
W upalne dni produktywność i koncentracja w miejscu pracy, niezależnie od wykonywanego zawodu drastycznie spada. Czy to wystarczający powód, by puścić pracowników do domu? Co mówi austriackie prawo w kwestii tzw. Hitzefrei? Okazuje się, że nawet przy temperaturach sięgających 35° C pracownicy nie mogą liczyć na szybsze opuszczenia miejsca pracy.

Co mówi austriackie prawo o pracy w upale? 

W pomieszczeniach powinny panować warunki odpowiednie dla organizmu człowieka. Oznacza to mniej więcej tyle, że promieniowanie słoneczne powinno zostać ograniczone np. za pomocą żaluzji. 

Miejsca narażone na wysoką temperaturę, która jest pokłosiem pracy maszyn lub po prostu miejsca nasłonecznione powinny zostać zacienione przez pracodawcę. Szef powinien również zezwolić na mniej oficjalny strój w miejscu pracy. Pracodawca powinien zadbać również o odpowiednią odzież ochronną oraz darmowe napoje. 

Temperatura pokojowa a praca biurowa

Przy pracy niewymagającej wysiłku fizycznego jak np. pracy w biurze, temperatura w miejscu pracy zasadniczo powinna oscylować między 19 a 25° C. Jeśli firma dysponuje klimatyzowanymi pomieszczeniami, temperatura nie może przekraczać 25° C. Jeśli urządzeń chłodzących w pomieszczeniach zakładowych nie ma – pracodawca jest zobowiązany do zrobienia wszystkiego co w jego mocy, by temperaturę obniżyć poprzez np. nocne wietrzenie, zacienienie okien, zapewnienie wentylatorów i wiatraków oraz bezalkoholowych napojów. Nie jest jednak zobowiązany do zainstalowania klimatyzacji.

Co więcej, przy użyciu klimatyzacji wilgotność powietrza musi wahać się między 40 a 70%. Przy próbie ochłodzenia pomieszczeń poprzez wietrzenie, pracodawca powinien z kolei zadbać o to, by pracowników nie narażać na przeciąg.

Przepisów nie trzeba stosować, jeżeli zastosowano inne środki techniczne i organizacyjne w celu ochrony pracowników przed niekorzystnymi warunkami w pomieszczeniach.

Upał a praca na budowie

W przypadku pracowników budowlanych, a także cieśli, gipsiarzy, dekarzy, brukarzy oraz montażystów rusztowań upał jest uznawany za złe warunki pogodowe (niem. Schlechtwetter). Pracodawca musi zapewnić pracownikowi alternatywne miejsce pracy lub zakazać mu wykonywania pracy na wolnym powietrzu, jeśli słupek temperatury sięgnie 32,5° C. Decyzję na temat dalszej pracy podejmuje pracodawca lub osoba przez niego upoważniona. 

Warto wspomnieć, że w przypadku złych warunków pogodowych, pracownikom w Austrii przysługuje rekompensata – tzw. Schlecht­wetter­entschädigung. Kryteria dotyczące odszkodowania za złe warunki pogodowe są następujące:

  • godziny, w których temperatura przekracza 32,5 stopnia Celsjusza.
  • Jeśli taka temperatura utrzyma się przez trzy kolejne godziny, oznacza to utrzymanie się Schlecht­wetter przez resztę dnia.
  • Za godziny pracy utracone w wyniku upałów należy wypłacić rekompensatę za złe warunki pogodowe (tzw. „Sechziger”).

W przypadku upałów pracodawca powinien:

  • zapewnić zatrudnionym zimne napoje,
  • inne aspekty organizacyjne, czyli np. wcześniejsze rozpoczęcie pracy, czy dodatkowe przerwy,
  • zacienić miejsce bezpośrednio oświetlone promieniami słonecznymi,
  • wietrzyć pomieszczenia nocą i w godzinach porannych,
  • zezwolić na luźniejszy strój w pracy,
  • zapewnić wentylatory,
  • zapewnić możliwość wzięcia prysznica,
  • w przypadku pracy na zewnątrz zapewnić okulary słoneczne, przewiewne nakrycie na głowę i ubranie robocze, krem do opalania oraz umożliwić pracę w cieniu.

Kto może liczyć na Hitzefrei w Austrii?

Warto pamiętać, że w Austrii nie ma regulacji prawnych, które zapewniłyby wszystkim pracownikom Hitzefrei, czyli wolne z powodu upałów.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!