Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Austria: Zimno w pracy. Co mówi prawo?

Zdrowie pracowników jest najczęściej mocno związane z warunkami ich pracy. Jeśli pracodawca nie spełni określonych zasad, może dojść do spadku wydajności zatrudnionych, dyskomfortu, a także możliwego zagrożenia zdrowia i zwiększenia ryzyka wypadków. Z tego powodu warto znać przepisy prawa pracy obowiązujące w kraju Mozarta.

Pracodawcy w Austrii są zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w odniesieniu do wszystkich aspektów związanych z pracą. Ten obowiązek opieki dokładniej opisany jest w przepisach o ochronie pracowników (Arbeitnehmer/innenschutzvorschriften). Przykładowo oznacza to, że istnieje obowiązek ewaluowania miejsc pracy. Pracodawcy muszą więc badać zagrożenia zdrowotne i wprowadzać odpowiednie środki ich eliminacji. Obowiązek ewaluacji (Evaluierungspflicht) zawiera w sobie także warunki pracy w zimnie, na świeżym powietrzu oraz w budynku.

Przy pracy na świeżym powietrzu pracodawca musi zapewnić odpowiednią odzież chroniącą przed zimnem i pogodą, jak i odpowiednie środki organizacyjne, by zmniejszyć wysiłek związany z warunkami pogodowymi. Do takich środków mogą należeć: ograniczenie czasu pracy w zimnie, przerwy, przestrzeganie okresów odpoczynku, zapewnienie dodatkowych przerw w celu ogrzania, zapewnienie ciepłych napoi czy ogrzewanych pomieszczeń socjalnych.

W przypadku stoisk sprzedaży na świeżym powietrzu, które organizacyjnie i przestrzennie związane są z budynkiem przedsiębiorstwa, pracownicy mogą pracować przy nich jedynie, gdy temperatura powietrza przekracza 16 stopni Celsjusza. Często spotykane w czasie adwentu stoiska przed sklepami mogą więc funkcjonować jedynie, gdy na dworze jest cieplej niż 16 stopni Celsjusza.

Jeśli praca wykonywana jest w warunkach zimna i chłodu, mowa o pracy w zimnym środowisku. Do takich stanowisk należą najczęściej posady przy produkcji, składowaniu, transporcie i sprzedaży artykułów spożywczych, jak i prace na świeżym powietrzu. O wykonywaniu swoich obowiązków w normalnych warunkach mowa dopiero od temperatury przekraczającej 15 stopni Celsjusza. Sama praca w zimnym środowisku dzieli się na kilka kategorii:

Kategoria zimna

Nazwa

Temperatura powietrza

Maksymalny, nieprzerwany czas pracy w zimnie

Minimalny czas na ogrzanie

I

Chłodno

Od 15 do 10°C

150 min

10 min

II

Lekko zimno

Od 10 do -5°C

150 min

10 min

III

Zimno

Od -5 do -18°C

90 min

15 min

IV

Bardzo zimno

Od -18 do -30°C

90 min

30 min

V

Drastycznie zimno

Od -31 do -40°C

60 min

60 min

 

 

Poniżej -41°C

20 min

60 min

 

Pomieszczenia socjalne powinno mieć temperaturę 12-25°C. Miejsca, w których pracownicy mogą się zaś ogrzać powinny mieć minimum 21°C. Pracodawcy powinni także wydawać zatrudnionym ciepłe napoje. W przypadku pracowników budowlanych zapewnienie takich pomieszczeń jest obowiązkowe. Kobiety w ciąży mogą pracować zaś jedynie w temperaturach zgodnych z kategoriami I i II. Muszą wtedy mieć zapewniony specjalny ubiór ochronny i odpowiednio długie przerwy na ogrzanie. Od kategorii III obowiązuje zaś zakaz pracy dla przyszłych matek. Pracodawca musi zadbać o możliwość ogrzania się pracowników w specjalnych pomieszczeniach.

W ramach ewaluacji zagrożeń pracodawca powinien uzgodnić z lekarzem pracy częstotliwość i długość przerw na ogrzanie. Należy też podjąć wszelkie działania techniczne i organizatorskie, by zmniejszyć obciążenie wywołane zimnem, wilgotnością czy innymi, szkodliwymi dla zdrowia warunkami. Ich wpływ ma być bowiem jak najmniejszy. O wszystkich działaniach właściciel przedsiębiorstwa powinien informować specjalistę ds. zarządzania systemu BHP, lekarza pracy i radę zakładową.

Przy nieprzyjemnych temperaturach warto zastanowić się także nad zakrytymi rampami załadunku i rozładunku ciężarówek, ogrzewanymi kabinami lub/i siedzeniami w wózkach widłowych i maszynach  budowanych, matami izolującymi ciepło czy ubraniem chroniącym przed zimnem. Ubranie powinno spełniać prawne ustalenia i normy szczególnie w temacie izolacji ciepła. Przy złych warunkach pogodowych strój powinien być wyposażony w odblaski, a materiał powinien być oddychający. Strój, który będzie uszkodzony, źle dobrany lub przestarzały należy wymienić, a wszystkie koszty pokrywa właściciel firmy.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

25 dni wykorzystanego urlopu może dać Ci nawet 59 dni wolnego. Pokazujemy jak w 2016 roku wykorzystać przysługujący Ci

Od wtorku w Austrii obowiązuje totalny lockdown. Co się zmienia w pracy i życiu codziennym? Sprawdzamy!

Ile wynosi składka na ubezpieczenie społeczne w Austrii? To pytanie zadaje sobie wielu pracowników oraz osób poszukujących pracy. W końcu

Każdego roku pracownikowi w Austrii przysługuje płatny urlop wypoczynkowy. Wymiar urlopu wynosi 30 dni roboczych w przypadku stażu pracy poniżej

Zobacz jeszcze to!