Dodatek kilometrowy w Austrii – dla urzędników, dla przedsiębiorców i dla pracowników sektora prywatnego
Koszty podróży w pracy w Austrii, inaczej tzw. kilometrówka to zryczałtowana opłata za wszystkie koszty, które powstają w związku z korzystaniem z prywatnego pojazdu w ramach podróży służbowej. Prawo to jest ujęte w rozporządzeniu dotyczącym opłat za podróże, a dotyczy w szczególności pracowników rządu federalnego (obowiązkowo), ale także pracowników sektora prywatnego i osób prowadzących działalność na własny rachunek.
W przypadku pracowników sektora prywatnego ryczałt za przejechane kilometry jest uregulowany w zbiorowych układach pracy, jak również w umowach zakładowych lub umowach o pracę w Austrii (niem. Arbeitsvertrag).
Co do zasady w ramach kosztów uzyskania przychodu mogą być uwzględnione wyłącznie kwoty ryczałtowe. Do nielicznych wyjątków należą na przykład koszty dokładnie zadeklarowanej szkody powstałej podczas korzystania z prywatnego pojazdu.
Jakie koszty pokrywa Kilometergeld w Austrii?
Kilometergeld jest systemem ryczałtowym, który obejmuje wszystkie koszty związane z użytkowaniem pojazdu, w tym:
- Koszty operacyjne: paliwo, olej, przeglądy i naprawy
- Koszty stałe: ubezpieczenie, podatki i finansowanie
- Koszty dodatkowe: opłaty parkingowe, opłaty drogowe, członkostwo w klubach motoryzacyjnych, dodatkowe wyposażenie (np. nawigacja, łańcuchy śnieżne)
- Koszty nabycia: Są one również wliczane ryczałtowo do dodatku za przejechane kilometry.
Kilometergeld obejmuje zatem wszystkie koszty związane z użytkowaniem pojazdów prywatnych w celach służbowych – niezależnie od ich rzeczywistej wysokości.
Wyższy Kilometergeld: ile wynosi stawka za kilometr?
Urzędowy dodatek kilometrowy Kilometergeld, który nie zmieniał się od 1 lipca 2008 roku, znacznie wzrósł od 1 stycznia 2025 roku. W szczególności w przypadku rowerów i rowerów elektrycznych nastąpi nie tylko dostosowanie limitu kilometrów, ale także zwiększenie maksymalnego limitu.
Oto wysokość Kilometergeld obowiązująca od 2025 roku w Austrii:
Typ pojazdu | Wysokość Kilometergeld |
Samochód osobowy i kombi | 0,50 euro |
Motocykl | 0,50 euro |
Pasażer | 0,15 euro |
Rower/rower elektryczny | 0,50 euro |
Wskazówka: W przypadku rowerów i rowerów elektrycznych maksymalny limit 1500 km rocznie, który obowiązywał do 2024 roku, podwojono do 3000 km rocznie. Ma to również na celu zachęcenie do bardziej przyjaznych dla środowiska form mobilności.
Obowiązek przedstawienia dowodu
Ewidencja przebiegu pozostaje kluczowa. Wykorzystanie pojazdu do celów służbowych lub zawodowych trzeba nadal dokumentowane w dzienniku, lub porównywalnych rejestrach. Następujące szczegóły są obowiązkowe:
- data podróży,
- aktualny przebieg,
- dzienna liczba przejechanych kilometrów,
- miejsce wyjazdu i miejsce docelowe,
- cel podróży.
Jest to jedyny sposób na wiarygodne sprawdzenie deklarowanych kilometrów.
Jak obliczyć wysokość dodatku kilometrowego Kilometergeld w Austrii?
Aby obliczyć kwotę dodatku kilometrowego, którą można odzyskać za podróże służbowe odbyte własnym pojazdem, należy:
- Zsumować łączną ilość przejechanych kilometrów
- Wynik pomnożyć przez 0,50 euro
- Wypełnić dla pracodawcy odpowiedni formularz (wraz z dietami, kilometrami, itp.).
Później trzeba już tylko czekać na przelew od pracodawcy.
Wskazówka!
Dodatek za przejechane kilometry ma zastosowanie wyłącznie do pojazdów sklasyfikowanych jako majątek prywatny. To, czy pojazd osoby samozatrudnionej jest klasyfikowany jako majątek prywatny, czy służbowy, zależy od stopnia, w jakim jest on wykorzystywany do celów służbowych.
Jeśli pojazd jest wykorzystywany w ponad 50% do celów biznesowych, prawo uznaje go za składnik majątku biznesowego i należy ująć rzeczywiste koszty. Jeśli wykorzystanie biznesowe jest poniżej tego progu, pojazd pozostaje częścią majątku prywatnego i dodatek za przejechane kilometry ma zastosowanie.
Limity liczby kilometrów
Do dodatku za przejechane kilometry mają zastosowanie następujące maksymalne limity:
- Samochody i motocykle: maksymalnie 30 000 kilometrów rocznie.
- Rowery i rowery elektryczne: maksymalnie 3000 kilometrów rocznie (zamiast 1500 kilometrów do 2024 roku).
Uwaga! Należy pamiętać, że nie jest to całkowita liczba przejechanych kilometrów, ale odsetek wykorzystywany do celów biznesowych lub zawodowych.
Kilometergeld a podatek
Aby dodatek kilometrowy był zwolniony z podatku, muszą być spełnione następujące warunki:
- odbywa się podróż służbowa
- oficjalna stawka maksymalna nie została przekroczona
- pracownik musi sam zapłacić za eksploatację pojazdu
- dostępna jest ewidencja przebiegu pojazdu lub inna dokumentacja potwierdzająca liczbę kilometrów przejechanych dla firmy.
Wskazówka:
Jeśli pracodawca nie wypłaca dodatku za przejechane kilometry w celach służbowych lub wypłaca go w mniejszej wysokości, różnicę można odliczyć jako koszty uzyskania przychodu w rozliczeniu podatkowym.