Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę w Austrii

Okres wypowiedzenia umowy w Austrii

Kończąc stosunek pracy w Austrii, obowiązują okresy wypowiedzenia umowy, czyli Kündigungsfristen. W zależności od sytuacji te mogą być różnej długości.

Stosunek pracy jest niczym innym jak umową między dwoma stronami: pracodawcą i pracownikiem. Jeśli jedna ze stron chce rozwiązać umowę (na czas określony lub nieokreślony), musi przestrzegać pewnych warunków, między innymi Kündigungsfrist, czyli okresu wypowiedzenia umowy.

Co ciekawe, Arbeiter, czyli robotnicy są w gorszej sytuacji niż Angestellte, czyli pracownicy biurowi. Ta niesprawiedliwość zostanie jednak naprawiona 1 lipca 2021 roku.

Czym jest Kündigungsfrist?

Kündigungsfrist to okres czasu, który trwa przynajmniej od wypowiedzenia umowy do zakończenia stosunku pracy.

Dlaczego obowiązują okresy wypowiedzenia umowy?

Kündigungsfristen chronią pracownika przed zwolnieniem z dnia na dzień. Okres wypowiedzenia umowy pełni więc funkcję ochronną. Podczas Kündigungsfrist osoby te mają czas, by poszukać nowej pracy.

Czym jest Kündigungstermin?

Kündigungstermin, czyli termin wypowiedzenia umowy to moment, w którym ma zakończyć się stosunek pracy. Jest to więc ostatni dzień pracy, a nie dzień, w którym pracodawca wypowiedział umowę.

Czy pracodawcy mają inne terminy wypowiedzenia umowy?

Tak. Jeśli to pracodawca wypowie stosunek pracy pracownikowi, jako termin wypowiedzenia umowy może być wzięty pod uwagę tylko 31 marca, 30 czerwca, 30 września lub 31 grudnia (koniec każdego kwartału). Firmy mogą jednak także indywidualnie ustalić, że jako Kündigungstermin dozwolony jest także koniec każdego miesiąca i 15 dzień każdego miesiąca.

Jeśli z kolei to pracownik wypowie stosunek pracy pracodawcy, Kündigungstermin może nastąpić z końcem każdego miesiąca z dotrzymaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy.

Czy pracodawców obowiązują inne okresy wypowiedzenia umowy?

Tak. Zasadniczo jeśli pracodawca wypowie stosunek pracy pracownikowi, obowiązuje dłuższy okres wypowiedzenia umowy, niż w sytuacji odwrotnej. Chyba że ustalono co innego. Jednak Kündigungsfrist, którego musi dotrzymać pracodawca, nie może przy krótszy niż Kündigungsfrist pracownika.

Czy obowiązują inne okresy, jeśli pracuję w firmie od dłuższego czasu?

Tak, ponieważ w przypadku wypowiedzenia umowy ze strony pracodawcy długość okresu wypowiedzenia umowy jest zależna od stażu pracy w przedsiębiorstwie. Z początkiem stosunku pracy wynosi on 6 tygodni, a po 5 latach już 3 miesiące.

Okresy wypowiedzenia umowy zależne od stażu pracy w Austrii:

  • Początek zatrudnienia do 2 lat zatrudnienia – 6 tygodni okresu wypowiedzenia umowy,
  • 2-5 lat zatrudnienia – 2 miesiące okresu wypowiedzenia umowy,
  • 5-15 lat zatrudnienia – 3 miesiące okresu wypowiedzenia umowy,
  • 15-25 lat zatrudnienia – 4 miesiące okresu wypowiedzenia umowy,
  • Powyżej 25 lat zatrudnienia – 5 miesięcy okresu wypowiedzenia umowy.

Które okresy wypowiedzenia umowy obowiązują w przypadku wypowiedzenia umowy przez pracownika?

Jeśli nie ustalono nic wcześniej, pracownicy mogą zakończyć stosunek pracy z końcem miesiąca. Okres wypowiedzenia umowy, czyli Kündigungsfrist trwa 1 miesiąc.

Dla robotników do 1 lipca 2021 obowiązuje inna regulacja. W tym przypadku w większości Kündigungsfrist i Kündigungstermin są zawarte w zbiorowym układzie pracy. Jeśli firma nie jest związana zbiorowym układem pracy, okresy te mogą zostać zawarte w umowie o pracę. Jeśli także w niej nie ma odpowiednich regulacji, obowiązują zasady zawarte w prawie Gewerbeordnung (14-dniowy okres wypowiedzenia umowy). Po 1 lipca 2021 wszystkie osoby pracujące w Austrii mają być w tym temacie traktowane tak samo.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!