Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Pierwsze kroki na bezrobociu w Austrii

Każdy, kto straci pracę, powinien jak najszybciej zgłosić się w urzędzie pracy. O czym należy przy tym pamiętać?

Skutki kryzysu wywołanego koronawirusem są odczuwalne na rynku pracy. Wiele osób w Austrii straciło zatrudnienie. Także młode osoby zmagają się z problemami w znalezieniu pracy. Z końcem stycznia w kraju Mozarta aż 535.470 osób było zarejestrowanych w AMS-ie jako bezrobotni. Z tego aż 115 tys. bezrobotnych straciło pracę ze względu na kryzys wywołany koronawirusem. Kolejnych 470 tys. osób pracujących w Austrii wykonuje swoje obowiązki w formie Kurzarbeit.

Co zrobić więc gdy pracodawca zakończy stosunek pracy? Przede wszystkim należy zarejestrować się w AMS-ie i umówić na spotkanie z doradcą.

Zaktualizowanie papierów

Jako bezrobotny może zarejestrować się każdy, kto ma miejsce zamieszkania w Austrii i nie ma zatrudnienia lub zna dzień, w którym zakończy się jego stosunek pracy. Bezpośrednio do urzędu należy zgłosić się jednak tylko po uprzednim umówieniu się z doradcą na rozmowę. Pozostałe sprawy można załatwić poprzez konto eAMS lub telefonicznie. Zgłoszenie bezrobocia może nastąpić także mailowo.

Osoby po rejestracji powinny bieżąco pytać o rozwój swojej sprawy i reagować szybko na wszystkie zmiany. Należy także pamiętać, by doprowadzić do porządku wszystkie wymagane dokumenty i jeśli będzie to konieczne, je zaktualizować.

Reagować jak najszybciej

Przy okazji rejestracji jako osoba bezrobotna należy podać takie informacje jak imię i nazwisko, numer ubezpieczenia społecznego (niem. Sozialversicherungsnummer), adres zamieszkania, dotychczasowy zawód, okres ostatniego zatrudnienia, numer telefonu oraz adres mailowy. Kto nie uzupełni wszystkich danych lub popełni błąd, ryzykuje przerwą w wypłacaniu świadczenia oraz w opłatach za ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.

Po zarejestrowaniu jako bezrobotny, osoba musi wykonać dwa ważne kroki. Zgłosić się u doradcy i rozpocząć poszukiwanie pracy. AMS zapewnia doradztwo w temacie sytuacji zawodowej, wykształcenia, celów zawodowych i szans na rynku pracy. Ustalane zostają także okresy i terminy, których należy przestrzegać. Jednak jeszcze przed pierwszą rozmową w urzędzie, bezrobotny powinien sam rozpocząć poszukiwania nowego zatrudnienia, spisać życiorys, przemyśleć możliwości dalszej pracy i zgłaszać się u potencjalnych pracodawców.

Obowiązek aktywnego poszukiwania pracy

AMS zapewnia możliwości kształcenia, proponuje pracy dla danej osoby. Bezrobotny musi z kolei aktywnie poszukiwać zatrudnienia. Oznacza to, że musi zgłaszać się nie tylko w firmach, które oferuje AMS, lecz także niezależnie poszukiwać zatrudnienia. Musi dodatkowo działania te dokumentować i przedstawiać na spotkaniach w AMS-ie.

W przypadku ofert o pracę, które proponuje AMS bezrobotny jest zobowiązany do starania się o otrzymanie tej pracy. Co więcej, urząd oczekuje, że w ciągu ośmiu dni nastąpi odzew co do stanu zatrudnienia. Do tego należy dołączyć także uzasadnienie, jeśli stanowisko wydaje się niemożliwe do objęcia. Kto z kolei nie będzie starał się o zatrudnienie bez żadnego wytłumaczenia, może stracić prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych – Arbeitslosengeld na 6 lub 8 tygodni. To samo dotyczy bezrobotnych, którzy przegapią okresy, terminy, szkolenia lub kursy z nieważnych powodów.

Kiedy grozi blokada wypłaty

Kto przegapi kontrolny termin meldunkowy bez ważnego powodu, nie otrzyma od tego dnia zasiłku dla bezrobotnych do dnia, w którym zgłosi się osobiście w AMS-ie. Bezrobotny jest zobowiązany także do zgłoszenia jakichkolwiek zmian warunków życia. Do tego zaliczają się przeprowadzki, zatrudnienie w niewielkim wymiarze godzin (geringfügige Tätigkeit), choroba czy poród dziecka. W zależności od konsekwencji niezgłoszenia tych zmian może zostać nałożona blokada wypłaty zasiłku dla bezrobotnych, a nawet obowiązek zwrotu wypłaconego już świadczenia, jak i kary pieniężne czy zawiadomienie o przestępstwie. W sumie w 2020 roku AMS nałożył 93.199 blokad wypłaty Arbeitslosengeld.

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!