Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Praca w Austrii

Austria wielu z nas kojarzy się z Alpami, co dziwić nie może, bo 60% powierzchni tego niewielkiego kraju zajmują góry. Nie przeszkadza to jednak Austrii być w ścisłej czołówce najprężniej rozwijających się europejskich krajów, zajmując obecnie 4. miejsce wśród najbardziej rozwiniętych ekonomicznie państw UE!

Co ważne, fachowcy są tam mile widziani, w niektórych branżach wręcz poszukiwani, a dzięki prężnie rozwijającej się gospodarce Austria ma bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców. Bezrobocie w tym kraju wynosi tylko 5,4%; porównując je z tym, jakie jest w Polsce (14,2%), można je nazwać znikomym. Minimalne wynagrodzenie to 1000 euro. Chętnym do pracy Austria proponuje zatrudnienie w takich gałęziach jak usługi (67%), przemysł (27,5%) oraz rolnictwo (5,5%).

Praca dla polskich obywateli

Jeśli chodzi o polskich obywateli, tonajchętniej zatrudniani są w usługach – największej gałęzi austriackiej gospodarki. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że znajomość języka niemieckiego jest w tym kraju dużym atutem dla szukającego pracy obcokrajowca. Zawody, w których chętnie zatrudniani są fachowcy z Polski, to przede wszystkim: dekarz, stolarz, parkieciarz, spawacz, ślusarz, brukarz, malarz. Mimo to szukanie pracy na własną rękę może się okazać problematyczne. Zdecydowanie warto zatem korzystać z zaufanych polskich agencji pośredniczących na terenie Austrii, bo tamtejsze firmy zazwyczaj korzystają z takich usług i jest to bez wątpienia jeden ze najlepszych sposobów na znalezienie zatrudnienia nad Dunajem. Dzięki temu przyjmowana do pracy osoba może czuć się spokojna i ma gwarancję, że jest legalnie zatrudniona i będzie miała odprowadzane składki socjalne, co wbrew pozorom jest bardzo ważne przy podejmowaniu pracy za granicą.

Co zachęca do pracy w Austrii?

Holandia, Niemcy to kraje, do których chętnie się wyjeżdża w poszukiwaniu zatrudnienia, uzyskaniu dodatkowego zarobku, a nawet stałej pracy. Czy w tej sytuacji Austria może być atrakcyjniejsza dla fachowców i czy tamtejsze zarobki są zadowalające? Otóż warunki w Austrii oferowane przez agencje pracy są bardzo atrakcyjne, począwszy od płac, poprzez zakwaterowanie, a kończąc na dodatkach związanych z dojazdem do pracy. Płaca minimalna w Austrii wynosi 1000 euro, czyli około 4000 zł. Można jednak zakładać, że zarobi się więcej, gdyż płace pracowników wykwalifikowanych kształtują się tu znacznie wyżej – między 2000 a 20 000 euro miesięcznie. O ile ta górna granica poborów może dla pracowników z Polski być nieosiągalna, o tyle możemy jednak być pewni, że na rękę otrzymamy około 2000 euro, czyli 8000 zł. Kwota ta jest bez wątpienia zachęcająca zarówno dla młodych, rozpoczynających pracę w zawodzie, jak i fachowców z wieloletnim stażem.

 

Jak nie dać się oszukać i uniknąć kar

Osoba zatrudniona przez polską agencję na dłużej niż 3 miesiące musi się zameldować czasowo na terenie Austrii. Jeśli jej pracodawca nie będzie chciał tego zrobić, musi zrobić to sama. Już wcześniej pisaliśmy o obowiązku meldunkowym, tak więc w ramach przypomnienia mała uwaga: Jeżeli nie dopełni się obowiązku meldunkowego (nie zamelduje się lub nie wymelduje), możemy zapłacić karę w wysokości 726 euro, jeżeli ta sytuacja się powtórzy, kara zwiększy się do 2180 euro. Warto więc dopilnować tych spraw, bo leży to w naszym interesie. Tym bardziej że urząd nie pobiera żadnej opłaty związanej z zameldowaniem.

Umowa z pracodawcą

Podejmując legalną pracę na terenie Austrii, trzeba podpisać umowę z pracodawcą i warto wówczas zwrócić uwagę na kilka spraw. Podpisując umowę bezpośrednio z pracodawcą austriackim, mamy do czynienia z dwoma rodzajami umów: Arbeitsvertrag, czyli umowa o pracę, albo Werkvertrag, której polskim odpowiednikiem jest umowa-zlecenie. Należy pamiętać, że warto kierować się pewną zasada: zawsze czytać umowę od początku do końca. Jeżeli nie zna się języka, trzeba poprosić kogoś o tłumaczenie bądź wstrzymać się z podpisywaniem do momentu wyjaśnienia treści umowy. W przypadku podpisywania umowy bezpośrednio z austriacką firmą można być pewnym, że pracodawca nie dopuści się zaniedbań dotyczących ubezpieczenia pracownika podczas zatrudnienia. Skąd ta pewność? Większość austriackich przedsiębiorców boi się kar związanych z nieopłacaniem składek socjalnych i nie pozwolą sobie oni na to, by ich pracownik nie był ubezpieczony i podejmował bez tego jakiekolwiek zajęcie.

Jeżeli ktoś podpisuje umowę z polskim pośrednikiem, zazwyczaj jest to umowa o pracę. Tu także obowiązuje zasada opisana powyżej: uważnie czytamy umowę! Należy wtedy zapytać o ubezpieczenie. Decydując się na umowę z polskim pośrednikiem, warto wybrać zaufanego lub sprawdzonego pośrednika.

Czym jest e-card? Jak ją uzyskać?

W trakcie pierwszego miesiąca pracy w Austrii na adres pracującego przysyłana jest e-card – to austriacka karta ubezpieczeniowa. Ową kartą identyfikujemy się we wszystkich urzędach, od kasy zdrowotnej (Krankenkasse) po Finanzamt, czyli austriacki urząd skarbowy. Na karcie jest wpisany nadany konkretnej osobie numer, liczący 10 cyfr (4 losowe oraz 6 – data urodzenia).

A jeśli nie otrzymamy e-card?

Jeżeli po miesiącu pracy pracownik nie otrzymał karty, koniecznie musi zapytać swojego pracodawcę, co się dzieje i czy jego składki opłacane są w Austrii czy w Polsce. Jeżeli wszystko się zgadza, pracownik musi zadzwonić do Krankenkasse, której podlega, i upomnieć się o tę kartę. To jest bardzo ważne, gdyż w razie wypadku albo kontroli musi się wylegitymować również tą kartą.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!