Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Praca przed świętami i w święta w Austrii

praca w święta, praca w wigilię, praca w sylwestra, praca w austrii
Foto: Freepik
Praca w Austrii w okresie świątecznym jest ściśle uregulowana dla pracowników, a zastosowanie ma szereg szczególnych przepisów. Oto co mówi austriackie prawo pracy.

Praca w „soboty handlowe” przed świętami w Austrii

W 4 soboty poprzedzające 24 grudnia sklepy mogą być otwarte do godziny 18:00. W 2024 roku są to 30.11, 07.12, 14.12 i 21.12. 

Ogólnie obowiązująca zasada, że co druga sobota musi być wolna, nie dotyczy zatem sobót w okresie przedświątecznym w Austrii. 

Ile wynosi wynagrodzenie za pracę w sobotę w Austrii?

Wysokość wynagrodzenia za pracę w soboty przed Bożym Narodzeniem zależy w Austrii od organizacji czasu pracy w pozostałe soboty w roku. 

Jeśli w okresie od stycznia do listopada pracowałeś więcej niż w jedną sobotę w miesiącu dłużej niż do godziny 13:00, to za pracę po godzinie 13:00 w 4 soboty adwentowe otrzymasz dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za nadgodziny. Niezależnie od tego, czy jesteś zatrudniony w pełnym, niepełnym czy niewielkim wymiarze godzin, czy też zasadniczo pracujesz tylko w soboty.

We wszystkich innych przypadkach wynagrodzenie za nadgodziny przysługuje tylko w przypadku przekroczenia normalnego czasu pracy ustalonego na dany dzień lub normalnego tygodniowego czasu pracy.

Urlop zamiast pieniędzy? Czy można zamienić przepracowane godziny na dni wolne w Austrii?

Jeśli wolisz czas wolny za nadgodziny, musisz wcześniej uzgodnić to z pracodawcą. Do wyboru są 2 opcje:

  • Bierzesz wolne za każdą przepracowaną godzinę i otrzymujesz tylko dodatek do wynagrodzenia.
  • Odbierasz czas wolny proporcjonalnie za każdą przepracowaną godzinę. Przykładowo: 2 godziny wolnego za 1 pełną godzinę nadgodzin.

Praca w Boże Narodzenie i Sylwestra w Austrii

Zasadniczo 24 grudnia i 31 grudnia są normalnymi dniami roboczymi. Obowiązują jednak pewne specjalne przepisy:

  • 24 grudnia normalne godziny pracy kończą się o 13:00.
  • 31 grudnia normalne godziny pracy kończą się o 17:00.

Wyjątki:

Wyjątki dotyczą sprzedaży choinek, słodyczy i naturalnych kwiatów, a 31 grudnia dodatkowo sprzedaży fajerwerków i żywności.

  • Anulowane godziny (jeśli w przeciwnym razie musiałbyś pracować dłużej w te dni) muszą zostać opłacone.
  • Jeśli faktycznie pracujesz po godzinie 13:00 w Wigilię lub po godzinie 17:00 w Sylwestra, jest to praca w godzinach nadliczbowych i jako taka musi zostać opłacona.

Praca w niedziele

Praca w niedziele jest generalnie zabroniona przez ustawę o odpoczynku pracy (niem. Arbeitsruhegesetz). Dlatego niedziele także są wolne od pracy w okresie Bożego Narodzenia – z nielicznymi wyjątkami, takimi jak np. sklepy na stacjach kolejowych. 

Praca 8 grudnia w Austrii

8 grudnia, czyli Święto Zwiastowania NMP jest świętem państwowym, a więc ustawowym dniem wolnym od pracy w całej Austrii. W 2024 roku dzień ten przypada w niedzielę i dlatego jest wolny od pracy z kilkoma wyjątkami.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Jeśli chcesz zmienić miejsce pracy a nawet zawód nie rób tego pochopnie. Przedstawiamy szereg ważnych informacji, które pomogą Ci

W całej Europie z dnia na dzień zmieniają się obostrzenia i restrykcje. Nie inaczej jest w Austrii. Wiele

Wraz z 1.Maja 2015 roku do życia został powołany projekt „Antraglose Familienbeihilfe” w Austrii. Co oznacza to dla rodziców?

Jeśli szukasz pracy w Austrii, prędzej czy później będziesz musiał podpisać umowę. Należy ją uważnie przeczytać i zrozumieć jej treść.
Zobacz jeszcze to!