Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Przerwa na papierosa w Austrii

Czy zatrudnieni mają prawo do palenia w czasie pracy?

Raz po raz na łamach austriackiej pracy pojawiają się wzmianki o tym, czy przerwy na papierosa powinny być zaliczane do czasu pracy. Według obowiązującego prawa tzw. Rauchpause w trakcie czasu pracy jest w Austrii zabroniona, niezapłacona i musi zostać odpracowana. Według ustawy o czasie pracy (niem. Arbeitszeitgesetz) należy dotrzymać jedynie prawnie ustalonych przerw na odpoczynek, które muszą trwać minimum 30 minut i mieć miejsce najpóźniej po 6 godzinach pracy. Zatrudnieni mogą jednak sami zadecydować, kiedy udają się na chwilę odpoczynku. O tym, czy przerwa może zostać podzielona na kilka krótszych, muszą decydują władze firmy w ramach porozumienia zakładowego. Teoretycznie oznacza to więc, że osoby chcące udać się na papierosa muszą każdorazowo zaznaczyć wyjście w ewidencji czasu pracy. Jednak w wielu firmach temat ten jest raczej pomijany.

Pracodawcy mogą zezwolić zatrudnionym na przerwy na papierosa bez konieczności uwzględnienia ich w ewidencji czasu pracy, a rada zakładowa może ustalić regulacje co do Rauchpasue w ramach porozumienia zakładowego. Jeśli go nie ma, Austriacka Izba Gospodarcza oraz związki zawodowe zalecają jak najszybsze rozwiązanie sprawy i ustalenie odpowiednich reguł.

Kierownictwo firmy może również teoretycznie zakazać lub zażądać odpracowania przerw na papierosa, które mają miejsce poza ustalonymi przerwami. Należy pamiętać, że szef nie może nałożyć całkowitego zakazu palenia. Może to zrobić jedynie w czasie pracy, nie przerwy. Pracodawca ma także prawo, zadecydować, gdzie na terenie zakładu można palić, a gdzie nie. Ma to na celu ochronę osób niepalących.

Kto uda się na przerwę na papierosa bez uprzednio uzyskanej zgody, musi się liczyć w skrajnych przypadkach nawet z możliwością utraty pracy. W takiej sytuacji należy jednak najpierw sprawdzić, czy przerwy na papierosa stanowią znaczące marnowanie czasu pracy, czy zaniedbanie jest znaczące i czy mają miejsce zakładowe konsekwencje. Co więcej, przełożony jest zobowiązany najpierw napomnieć pracownika oraz poinformować go o konsekwencjach wynikających z austriackiego prawa pracy.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!