Boję się, że jestem zakażony. Co mam zrobić?
Należy tu rozróżnić dwie sytuacje:
- Osoba z symptomami powinna skontaktować się z lekarzem. Jeśli ten będzie zdania, że doszło do zakażenia koronawirusem, wypisze zwolnienie lekarskie. Będzie musiał także poinformować urząd ds. zdrowia. Ta wystawi z kolei skierowanie na kwarantannę.
- Osoba bez symptomów, lecz dużym prawdopodobieństwem zakażenia, ponieważ:
- Miała przez minimum 15 minut kontakt w odległości mniejszej niż 2 metry z osobą zakażoną,
- Przez minimum 15 minut przebywała w tym samym pomieszczeniu w odległości mniejszej niż 2 m z osobą zakażoną,
- Niezależnie od odległości od osoby zakażonej, przebywała w pomieszczeniu z dużą ilością aerozoli w powietrzu, w której przebywała także osoba zakażona (imprezy, hale sportowe itp.),
powinna niezwłocznie zadzwonić na infolinię (1450).
Infolinia oraz mój lekarz zalecają mi, pozostanie w domu. Czy muszę iść do pracy?
Zasadniczo jedynie zalecenie nie wystarcza. Jeśli lekarz będzie zdania, że pacjent nie jest w aktualnym stanie zdolny do pracy, wystawi zwolnienie lekarskie.
Infolinia nie jest urzędem, nie może orzekać więc prawnie zobowiązujących zaleceń. Jeśli będzie istniało prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem, infolinia zasugeruje dzwoniącemu kontakt z urzędem ds. zdrowia.
Brak zwolnienia lekarskiego lub wysłania przez urząd na kwarantannę, oznacza, że pracownik nie może nie przyjść do pracy.
Jak mam otrzymać L4, jeśli nie mogą iść na wizytę do lekarza?
Moje dziecko miało kontakt z osobą zakażoną i musi odbyć kwarantannę. Czy mogę zostać z nim w domu?
Rodzice do 18 roku życia ich pociech sprawują prawną opiekę rodzicielską, która z czasem w coraz mniejszym stopniu obejmuje obowiązek nadzoru. To nie jest jednak zależne od wieku, a stopnia rozwoju dziecka.
Jeśli dziecko nie może zostać same w domu i nie ma innego opiekuna, który mógłby przejąć to zadanie, rodzic musi zostać z dzieckiem w domu. Jeśli trwa to stosunkowo krótko (około tygodnia, lecz w wyjątkowych sytuacjach nawet dłużej) ma prawo do dalszego wypłacania wynagrodzenia.
Jeśli kwarantanna dziecka zostanie wydłużona, opiekę nad pociechą może przejąć drugi z rodziców. Nawet jeśli mieszka w innym gospodarstwie domowym.
Przedszkole mojego dziecka zostało zamknięte ze względu na podejrzenie zakażenia koronawirusem. Czy mogę zostać w domu?
W takiej sytuacji warto porozmawiać z pracodawcą o tzw. Sonderbetreuungszeit, czyli nadzwyczajnym czasie na opiekę dziecka. To zezwala na 1-3 tygodniową nieobecność w pracy i zapewnia dalsze wypłacanie wynagrodzenia.
Nawet jeśli nie ma takiej możliwości, a nie będzie innej opcji opieki nad dzieckiem, rodzic może zostać z nim w domu. Wtedy ma bowiem miejsce niezawiniona przeszkoda w świadczeniu usługi. W takiej sytuacji pracodawca wypłaca pensję, jeśli czas ten trwa stosunkowo krótko.
W mojej firmie potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem. Czy muszę odbyć kwarantannę?
Pracodawca zasadniczo nie może wysyłać nikogo na kwarantannę. Robi to bowiem tylko urząd ds. zdrowia. Właściciel firmy może z obowiązku opieki ogłosić krótkotrwałe zwolnienie z wykonywania obowiązków. W tym okresie musi wypłacić jednak wynagrodzenie.
Jeśli ma miejsce podejrzenie zakażenia, ponieważ osoba
- miała przez minimum 15 minut kontakt w odległości mniejszej niż 2 metry z osobą zakażoną,
- przez minimum 15 minut przebywała w tym samym pomieszczeniu w odległości mniejszej niż 2 m z osobą zakażoną,
- niezależnie od odległości od osoby zakażonej, przebywała w pomieszczeniu z dużą ilością aerozoli w powietrzu, w której przebywała także osoba zakażona (imprezy, hale sportowe itp.),
powinna ona niezwłocznie zadzwonić na infolinię (1450).
Przebywam na kwarantannie, lecz nie otrzymałem żadnej pisemnej informacji. Co mam zrobić?
Jeśli urząd ds. zdrowia poinformował daną osobę o konieczności odbycia kwarantanny, decyzja ta jest zasadniczo prawnie zobowiązująca. Ważne jednak, by osoba odbywająca kwarantannę, otrzymała tę decyzję jak najszybciej w formie pisemnej. To powinno nastąpić w ciągu 48 godzin, lecz ze względu na aktualną sytuację może potrwać nieco dłużej.
Taka osoba powinna zostać w domu i poinformować pracodawcę sytuacji.
Czy otrzymam wynagrodzenie w trakcie odbywania kwarantanny?
Pracodawca musi wypłacić pracownikowi odbywającemu kwarantannę wynagrodzenie. Tą kwotę będzie mógł później otrzymać w formie zwrotu od odpowiedniego urzędu.
Czy muszę pracować zdalnie, jeśli odbywam kwarantannę?
Tu należy rozróżnić dwie sytuacje:
- Osoba została wysłana na kwarantannę, ponieważ miała symptomy wskazujące na zakażenie koronawirusem. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem, by sprawdzić, czy pracownik jest zdolny do pracy. Jeśli jest chory, nie musi pracować.
- Osoba została wysłana na kwarantannę, ponieważ miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, lecz nie ma symptomów choroby. W takiej sytuacji osoba jest zasadniczo zdolna do pracy. Mimo to pracodawca nie może aktualnie zmusić zatrudnionego do pracy zdalnej.